چطور کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، اندکی پس از پایان موفقیت آمیز عملیات مشروع «وعده حق» علیه رژیم صهیونیستی در بامداد یکشنبه بیست و ششم فروردین ماه، جنگی در عرصه رسانه ای درگرفت که تا کنون ادامه دارد. جنگی که سعی در استفاده از تاکتیک ها و راهبردهای مختلف دارد، موفقیت بزرگ نیروهای نظامی ایران را در افکار عمومی ایران و جهان یک شکست و عملیات بیهوده جلوه می دهد و از سوی دیگر با ایجاد احساس مظلومیت اسرائیل، اسرائیل را رها می کند. دست آزاد برای انجام اقدامات بیشتر علیه ایران.

انجام بزرگترین حمله پهپادی جهان و گسترده ترین حمله موشکی ایران، اولین حمله مستقیم به رژیم صهیونیستی پس از سال 1967، استفاده از کلاهک باران برای اولین بار و از همه مهمتر انتشار گسترده تصاویری از ناتوانی گنبد آهنین این رژیم رهگیری موشک‌های ساخت ایران و تصاویر موشک‌هایی که اهداف مختلفی در اسرائیل مورد اصابت قرار گرفت و همگی باعث شد صهیونیست‌ها برای حل شکست ننگین خود به یکی از راهبردهای قدیمی خود یعنی جنگ روانی متوسل شوند.

علی موسوی کارشناس جنگ روانی و رسانه ای می گوید: در واقع جنگ روانی جنگ با عقل دشمن است و به عبارت ساده تر، درگیری برای رسیدن به افکار و اراده مردم است که اهداف مهمی را دنبال می کند.

1- از بین بردن امید مخاطب، کشور یا جناح مخالف.

۲- ایجاد بی اعتمادی نسبت به سران کشور یا جناح مقابل.

3- بین جامعه هدف فاصله ایجاد کنید.

با توجه به این موضوع یکی از بزرگترین صحنه های جنگ روانی علیه ایران پس از عملیات وعده صادق رخ داده است که در آن به مهم ترین تاکتیک های دشمن اشاره می کنیم.

1- جنگ روایی:

در جنگ روایی برنده کسی است که روایت اول را داشته باشد، در این راستا بلافاصله پس از شروع حمله ایران، اسرائیل از توان دفاعی خود در مقابله با تهدیدات صحبت کرد و سعی کرد این تصور را در مخاطب ایجاد کند که دارد. وضعیت تحت کنترل در حالی که انتشار تصاویری از دیدار سران رژیم زیرزمینی و هجوم صهیونیست ها به پناهگاه ها حکایت از ماجرای دیگری داشت.

2- برجسته کردن:

از آنجایی که تهدید مشترک ایجاد وحدت می کند، برجسته سازی برای ایجاد یا تعمیق شکاف اجتماعی، برجسته سازی معضلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دستور کار قرار دارد، در واقع در این تکنیک. مبلغ سعی می کند به جای موضوع اصلی، موضوع فرعی را برجسته کند تا موضوع اصلی کم رنگ شود. مثلاً ضعف صنعت خودرو مهمتر از صنعت دفاعی نشان داده می شود و موضوعاتی مانند گشت، برخورد پلیس، قیمت ارز و خودرو و مشکلات اقتصادی بهترین ابزار برای این مرحله است. همچنین در این بخش مشکلات توسط مردم و افراد عادی جامعه بیان می شود تا باورپذیر شود. خیس شدن

چگونه کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

چگونه کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

3- ابهام:

پس از ایجاد یا تعمیق شکاف، بهترین استراتژی ترساندن و تهدید مردم است. در این مرحله با ایجاد ابهام در ذهن مخاطب در خصوص مسائل امنیتی، اقتصادی و اجتماعی، آرامش مخاطب مورد حمله قرار می گیرد. مهمترین استراتژی این مرحله شایعه پراکنی، دوپهلو و مبهم صحبت کردن است. به عنوان مثال انتشار اخباری مبنی بر واکنش قریب الوقوع رژیم اسرائیل بدون ذکر زمان، مکان و نحوه این واکنش اقدامی در این راستا تلقی می شود.

چگونه کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

4- تحریف:

در این تکنیک، مبلغ با تلاقی یا کنار هم قرار دادن دو گزاره سعی در انحراف افکار عمومی دارد، به عنوان مثال نماینده رژیم صهیونیستی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل تلاش کرد با نشان دادن تصاویر موشک های ایران بر فراز مسجدالاقصی، حمله کند. ایران. مبارزه با مقدسات.

چگونه کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

5- دروغ بزرگ:

در این تکنیک مبلغ یک دروغ بزرگ را بارها تکرار می کند تا این تصور را در مخاطب ایجاد کند که ممکن است یک نفر چنین دروغ بزرگی بگوید؟ به عنوان مثال سخنگوی ارتش اسرائیل پس از این عملیات در کلیپی به زبان فارسی مدعی شد که سامانه گنبد آهنین موفق به رهگیری 99 درصد موشک ها و پهپادهای ایران شده و مدعی شد که هیچ یک از موشک های کروز موفق به نفوذ به حریم هوایی این رژیم نشده است. و از بیش از 170 هواپیمای بدون سرنشین هیچ یک به حریم هوایی اسرائیل نفوذ نکرده است! این ادعاها علیرغم سانسور شدید رسانه‌ای صهیونیست‌ها در انتشار تصاویر پس از حمله، چندین فیلم از لحظه اصابت موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به نقاط هدف در اسرائیل منتشر شد.

6- توسل به جهل:

در این روش مبلغ از ناآگاهی مخاطب از موضوع در راستای اهداف خود استفاده می کند، مثلاً تصاویر مخزن سوخت جدا شده از موشک به عنوان لاشه موشک منهدم شده قرار می گیرد.

چگونه کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

7- تحقیر:

در این روش مبلغ با تمسخر و تحقیر دشمن تلاش می کند دستاوردهای طرف مقابل را کوچک جلوه دهد.

چگونه کلاغ شکست را به قناری پیروزی تبدیل کنیم؟!

با توجه به آنچه گفته شد، نباید فراموش کرد که اگرچه پیروزی نظامی بر دشمن از اهمیت بالایی برخوردار است، اما نباید از عملیات روانی و جنگ رسانه ای همراه با آن غافل شد، زیرا وسعت زمین این جنگ می تواند واقعیت را مخدوش و حتی شکست دهد. جلو به عنوان جبهه پیروز میدان مطرح شود و این راهبردی است که تنها با هوشیاری و آگاهی مخاطب خنثی می شود.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *