آیا ایرانی ها با افزایش تعرفه ها و ممنوعیت واردات، آیفون را کنار می گذارند؟

اقتصاد فردا – تعرفه های جدید واردات گوشی باعث تغییرات قیمتی بزرگ در گوشی های بالای 600 دلار می شود به طوری که عوارض گمرکی واردات آیفون به 196 درصد می رسد.

بر اساس اصلاحیه جدید هیات وزیران، واردات آیفون 14 به بالا ممنوع است و آیفون های 13 به بالا نیز با تعرفه 96 درصدی برای مصارف تجاری مجاز خواهند بود.

بر اساس این تغییرات، اگر فردی بخواهد آیفون 13 پرو نسخه 256 را به صورت مسافری وارد کشور کند، قیمت تمام شده دستگاه 3549 دلار (حدود 209 میلیون تومان) خواهد بود در حالی که قیمت جهانی این گوشی 1199 دلار است.

تغییرات تعرفه تنها شامل گوشی های اپل نمی شود و گوشی های اندرویدی بالای 600 دلار نیز با 60 درصد عوارض گمرکی در رویه مسافری قابل واردات خواهند بود. به این ترتیب برای مثال گوشی گلکسی زد فورد 5 که قیمت جهانی آن 1700 دلار است، برای مسافران ایرانی با تعرفه 60 درصدی 2878 دلار یا حدود 170 میلیون تومان قیمت خواهد داشت.

افزایش تعرفه ها و ممنوعیت واردات آیفون 14 و 15 در ماه های اخیر نتوانست تقاضای آیفون را از بازار حذف کند و کاربران برای دور زدن رجیستری با استفاده از نرم افزار به مسیرهای زمینی روی آورده اند.

به گفته برخی از فروشندگان بازار موبایل، ایجاد فاصله زیاد بین قیمت جهانی و قیمت گوشی های رجیستر شده باعث شده تا عموم مردم مسیرهای نرم افزاری برای دور زدن رجیستری را بیابند و با توجه به افزایش احتمالی قیمت گوشی های اندرویدی، این موارد همچنین ممکن است در آینده مسیرهایی برای گوشی های اندرویدی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *