آیا میشله اوباما می‌تواند جایگزین نهایی جو بایدن باشد؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

جیکوب هیلبران در یادداشتی در National Interest نوشت: هیلاری کلینتون یک بار تلاش کرد و شکست خورد. اکنون زمینه برای حضور همسر یکی دیگر از رئیس جمهورهای سابق آمریکا فراهم است تا سرانجام بتواند این سقف شیشه ای را بشکند. بر اساس نظرسنجی جدیدی که رویترز و ایپسوس به طور مشترک انجام دادند، تنها یک نامزد دموکرات وجود دارد که می تواند با قاطعیت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را در میهن تجارتات نوامبر شکست دهد و آن میشل اوباما است.

به گزارش گروه بین الملل میهن تجارت، اوباما از همه رقبای احتمالی خود از جمله کامالا هریس، گاوین نیوسام و گرچن ویتمر جلوتر است. 50 درصد از رای دهندگان گفتند که در صورت نامزدی اوباما به او رای می دهند، در حالی که 39 درصد گفتند که ترامپ را ترجیح می دهند. برای اوباما، که نسبت به مبارزات میهن تجارتاتی بایدن بدبین است و از تبلیغات به نفع او خودداری کرده است، اعلام نامزدی او اقدامی انتقام جویانه برای رفتار نامناسب خانواده بایدن با دوست سابقش کاتلین باهل، همسر سابق هانتر بایدن است. باراک اوباما در جمع آوری کمک های مالی برای مقر بایدن شرکت کرده است، اما هرگز همسرش را به این رویدادها نیاورده است.

دموکرات‌ها و تعداد زیادی از رای‌دهندگان مستقل، اوباما را به‌عنوان «زن شگفت‌انگیز» می‌بینند، یک ابرقهرمان داستانی کمیک آمریکایی که می‌تواند از کمند جادویی پدرسالارانه ساخته شده در اطراف بایدن برای متحد کردن دوباره حزب دموکرات استفاده کند. جیل لپور، مورخ تحصیل کرده هاروارد، در کتاب خود به نام «تاریخ مخفی زن شگفت انگیز» استدلال می کند که این شخصیت حلقه مفقوده داستان فمینیسم در قرن گذشته است. شاید نامزدی اوباما بتواند نقش کلیدی مشابهی را برای زن قرن حاضر ایفا کند که در جبهه های مختلف از سقط جنین گرفته تا حقوق و مزایای برابر مبارزه می کند.

اوباما به نوبه خود همواره اعلام کرده است که تمایلی به نامزدی در میهن تجارتات ریاست جمهوری ندارد. در واقع، او آشکارا از نامزدی همسرش در میهن تجارتات 2012 ناراضی بود و به او گفته بود که اگر در آن میهن تجارتات شکست بخورد، دیگر در دور بعد از او حمایت نخواهد کرد. اوباما مطمئناً می داند که لحظه ای که وارد دایره سیاسی شود، محبوبیت او سیر نزولی خواهد داشت. در حال حاضر، او مجبور نیست در مورد مسائلی مانند اوکراین، مالیات، قوانین و مقررات و سایر مسائل مهم اظهار نظر کند. تا زمانی که او کنار بماند، رای دهندگان هر آرزویی که داشته باشند به او نسبت می دهند. امتناع او از آلوده کردن خود در سیاست با نامزدی ممکن است محبوبیت او را بیشتر کند. با این حال، همانطور که استیو بنن بیان می کند، نباید پدیده اوباما را صرفاً به عنوان یک نمایش فرعی نادیده گرفت. این پدیده ضعف های بایدن را آشکارتر می کند و این نکته را برجسته می کند که “علاقه سیاسی گسترده ای برای نامزدی فردی غیر از روسای جمهور سابق وجود دارد.”

طرح و القای محبوبیت بایدن توسط کارکنان وی تنها نارضایتی از نامزدی وی را تشدید خواهد کرد. آنها دائماً سعی می کنند این گزاره را القا کنند که همه چیز مرتب است. اما چهره هایی مانند لوید داگت، نماینده دموکرات، خواستار کناره گیری بایدن از رقابت شده اند. نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان، گفت که سؤالات مربوط به سن او غیرقابل توجیه نیست و جیمز کلیبورن، یکی دیگر از نمایندگان دموکرات که تقریباً در جریان میهن تجارتات مقدماتی سال 2016 در کارولینای جنوبی تقریباً بایدن را نجات داد، در مصاحبه با MSNBC اعلام کرد. که او آماده است در صورت نامزدی کامالا هریس از او حمایت کند. کلایبرت گفت: اگر بایدن عقب نشینی کند، از هریس حمایت می کنم… این حزب نباید کاری برای دور زدن خانم هریس انجام دهد.

بایدن برای اطمینان دادن به رای دهندگان کار چندانی انجام نمی دهد. او سه‌شنبه شب به جمع‌آوران کمک‌های مالی به شوخی گفت که پس از سفر به اروپا به دلیل خستگی «تقریباً روی صحنه (در حال مناظره درباره ترامپ) خوابش برد. مصاحبه بایدن با جورج استفانوپولوس در ABC News برای کاهش تردیدها در مورد توانایی او برای رهبری یک کمپین میهن تجارتاتی قوی کافی بود، چه رسد به اینکه دولت را برای یک دوره چهار ساله دیگر اداره کند. بایدن پس از مناظره اخیر هنوز کنفرانس خبری برگزار نکرده است تا نشان دهد می تواند از عهده انبوهی از سوالات ناهماهنگ برآید. در عوض، او زخم های سیاسی خود را با پناه بردن به حلقه خانوادگی خود و هانتر بایدن به عنوان یک مشاور ارزشمند التیام بخشید. تلاش های بانوی اول، جیل بایدن، برای جلوگیری از کناره گیری همسرش از مبارزات میهن تجارتاتی نیز جای خود را دارد.

نیکی هیلی، نامزد سابق جمهوری خواه، روز چهارشنبه در مصاحبه با استفانوپولوس گفت: ما نمی توانیم یک رئیس جمهور 81 ساله داشته باشیم. ما نیاز به رهبری نسل جدید داریم. سنا به برجسته ترین خانه سالمندان در کشور تبدیل شده است. ما باید آموزش نسل جدید را آغاز کنیم. همه از جمهوری‌خواهان گرفته تا دموکرات‌ها و مستقل‌ها این را احساس می‌کنند.» اما تاکنون، با توجه به اینکه بایدن و ترامپ برای دور دوم نامزد شده اند، خبری از این اتفاق وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *