«برای ایران» انگشت اتهامتان را از مردم دور کنید!

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، پس از پایان روند انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن میزان مشارکت و آرای هر نامزد به تفکیک استان، شاهد انتشار تحلیل های مختلفی در فضای عمومی و رسانه ای هستیم که هر کدام تلاش می کنند بخشی را مقصر بدانند. از مردم و فعالیت یک گروه خاص. زیر سوال بردن یا به نظر او ریشه‌یابی رای دادن یا ندادن گروه‌های مختلف مردم، مثلاً بعد از دور اول انتخابات با کاهش مشارکت تا 40 درصد، عده‌ای سعی کردند این موضوع را به گره بزنند. مقبولیت جمهوری اسلامی ایران و گروه الف نیز از قطبی شدن استفاده می کند و در اصطلاح «فاضلاباز جریان رقیب تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا با انکار گفتمان جریان مخالف، مردم را متقاعد کنند که به کاندیدای مورد نظر خود رای دهند.

همه این اتفاقات بدون در نظر گرفتن این نکته اتفاق افتاد که اساسا طرح چنین موضوعاتی به معنای زیر سوال بردن «جمهوری» است که بخشی از آن در سال های اخیر راه خود را از صندوق ها جدا کرده بود و همین موضوع به چالش کاهش مشارکت منجر شد. تغییر کرده بود بنابراین طرح این موضوعات و انگشت اتهام به سوی مردم جناح های مختلف سیاسی نتیجه ای جز افزایش شکاف اجتماعی و افزایش دلسردی عمومی از فضای سیاسی کشور نخواهد داشت. نباید فراموش کرد که رکن اصلی انقلاب اسلامی در این سال ها همواره «مردم» بوده اند و به تعبیر ائمه اطهار انقلاب، مردم هستند که مسیر آینده کشور را در چارچوب اسلام تعیین می کنند.

با این وجود، اگرچه انتظار می رفت که روند دوقطبی شدن پس از انتخابات به پایان برسد، اما همچنان شاهد تداوم سرزنش ها و نسبت دادن عناوین پوچ و اصرار بر تحلیل های خام از سوی برخی افراد هستیم که به نظر می رسد ارزشی برای «انتخاب رئیس جمهور» ندارند. “؛ چرا که تنها بخشی از این رئیس جمهور از جریان مطلوب آنها حمایت نکرد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که در انتخابات این دوره با حدود 61 میلیون واجد شرایط، تنها 50 درصد به پای صندوق های رای آمدند و از این تعداد، مسعود مزکیان موفق شد با کمتر از 27 درصد آرای واجدین شرایط پیروز شود. . انتخابات در حالی برگزار شده است که آرای نامزد رقیب با نامزد پیروز فاصله چندانی ندارد و آرای دو طیف به قدری به هم نزدیک است که به سختی می توان جنبشی را برنده انتخابات نامید. اصطلاح در ایران یعنی ما در این دوره برنده عددی و قانونی داریم اما برنده واقعی نداریم، بنابراین اگر دولت مستقر بخواهد در مسائل کلان و ملی گام بردارد، علاوه بر کسانی که در دوره حضور نداشتند. انتخابات، باید چهارده میلیون رقیب را متقاعد کند. .

با توجه به این نکته، ادامه توهین به حامیان جناح رقیب پس از خطاب به میلیون ها نفر در دور اول انتخابات، نه تنها مشکل جنبش پیروز را حل نمی کند، بلکه شکاف ایجاد شده را افزایش داده و کار را با مشکل مواجه خواهد کرد. رئیس‌جمهوری که فقط 27 درصد از آن حمایت می‌کند، کار را دشوارتر خواهد کرد. از طرفی اگر در تحلیل ها انصاف رعایت نشود و مثلاً طرفداران کاندیدای رقیب را حامیان «تفکر طالبانی»، «سنت زده»، «سنگ سنگ»، «روستایی و کوته فکر» بدانیم. سپس دست جریان مقابل برای اصرار بر «دو قطبی را گشوده ایم که دود آن در نهایت نه به چشم هواداران یک حزب و جنبش، بلکه به چشم «ایران» خواهد رفت.

افراط؛ دو طرف یک سکه

در همین راستا حسین روحانی وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: دوقطبی شدن راهبرد شناخته شده جریان و تحریف غربی است که دهه هاست این سیاست ترس و تحقیر را در دستور کار خود قرار داده است، یعنی به جای پیشنهاد راه حل مثبت آن برای اداره کشور و اصلاح امور چیست، با دو حربه ترس و تحقیر، با از بین بردن رقیب فرضی ای که برای خود می سازد، درصدد کسب رأی در انتخابات است، این راهبرد در دوم خرداد دنبال شد، بعداً دنبال شد. در دوره اعتدال و اکنون برای سومین بار شاهد هستیم که این جنبش برنامه ای برای اداره کشور نداشت اما با سوار شدن بر این دو عنصر توانست حدود 26 درصد از جامعه را به رای دادن قانع کند. این جنبش

وی افزود: بنابراین این یک امر طبیعی است زیرا این جریان به دلیل اینکه برنامه ای برای اداره کشور ندارد با تخریب و ایجاد ترس سعی می کند به رقیب خود برچسب بزند به همین دلیل آنها را طالبان و با عناوینی از این دست می نامد. برای جلب آرای مردم به احساسات عمومی متکی است.

این کارشناس علوم سیاسی ادامه داد: اگر به تاریخچه تاریخی این جریان در دوره های مختلف نگاه کنیم، اتفاقا تندروی هایی که در برخی از برهه های انقلاب شاهد بوده ایم و امام (ره) و مقام معظم رهبری مخالف این روش ها بوده اند. کسانی که امروز خود را اصلاح طلب می نامند دنبال شدند، در حالی که تاریخشان نشان می دهد که افراط و تفریط منجر به افراط امروز می شود و آنها دو روی یک سکه هستند.

روحانی تصریح کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که هر استانی شرایط و مختصات خود را دارد و بنابراین انتظار این که همه استان ها رویکرد یکسانی داشته باشند، منطقی نیست. رای مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که آقای جلیلی در خراسان یا مناطق مرکزی رای بیشتری کسب کند، اما آقای مزیکیان در مناطق آذری نشین آرای بالاتری به دست آورد.

وی تاکید کرد: نکته بسیار مهم این است که ایران کشوری با اقوام مختلف و گویش های مختلف است اما همه ما زیر یک پرچم و سرود ملی زندگی می کنیم و این یعنی نوعی کثرت در یک وحدت و وحدت در یک کثرت. که فیلسوف معروف اسلامی ملاصدرا در این باره صحبت می کند.

استاد دانشگاه اصفهان تصریح کرد: اینکه عده ای خواسته یا ناخواسته سوار بر گسل های قومیتی می شوند و آنها را برای کسب رای فعال می کنند، خطری است که انقلاب شناسان و علاقمندان به آن، البته گرایش های قومیتی را جدی بگیرند. محافظه کار روند چندان قابل توجهی در چارچوب ایران وجود ندارد، اما جریان هایی هستند که با سوار شدن بر گسل های قومیتی که به دروغ ایجاد شده، سعی می کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند و بین اقوام مختلف فاصله ایجاد کنند.

روحانی تصریح کرد: بنابراین نباید خودمان به این دام بیفتیم و با پررنگ جلوه دادن مداوم نقش قومیت گرایی در انتخابات اخیر، خواسته و ناخواسته در دام افرادی می افتیم که علاقه دارند مدام در مورد این موضوعات صحبت کنند، زیرا صرفاً از این موضوعات صحبت می شود. موضوعات باعث خوشحالی عاطفی و احساسی من می شود و اینکه اگر مناطق شمال غرب نبود نتایج انتخابات تغییر می کرد به نظر من تحلیل خامی است که درست نیست و نباید بزرگنمایی شود. .

وی افزود: اساساً دشمن سعی می کند از انگ و برچسب به نفع خود استفاده کند. طالبانیسم تعریف شده است؟ در حالی که اقشار مختلف جامعه از اساتید دانشگاه گرفته تا اقشار متوسط ​​و پایین به او رای دادند و پایه رای او صرفا یک پایگاه سنتی نیست.

رای دادن به پزشکان؛ رای به اصلاح طلبی؟

این کارشناس علوم سیاسی با بیان اینکه بسیاری از مردمی که به جلیلی رای دادند به دلیل سیاست های اقتصادی دولت های هاشمی رفسنجانی و روحانی فقیر شدند، یادآور شد: این افراد آقای جلیلی را نماد عدالت و از طرفی بزرگ می دانستند. بخشی از رای سلام که به آقای مجیکیان داده شده هم رای معیشتی است.

روحانی ادامه داد: حذف ارز 4200 تومانی موافقان و مخالفانی دارد اما برخی کارشناسان نیز معتقدند که این اقدام آثار منفی بر اقشار پایین جامعه داشته است و شاید بسیاری از کسانی که به آقای بیزیکیان رای دادند دغدغه معیشتی داشتند. اینکه بخواهیم پایگاه رای پزشکان را فقط بر اساس قومیت تعریف کنیم، درست نیست.

وی بیان کرد: از سوی دیگر باید توجه داشت که بسیاری از افرادی که به عنوان اصلاح طلب رای دادند در این انتخابات اصلا به این جریان رای ندادند زیرا آقای مزیکیان اساساً خود را در انتخابات به عنوان یک اصلاح طلب معرفی نکردند و بنابراین رای دادند. برای مزیکیان بود. رای به اصلاح طلبی نیست، اما این جریان سعی در مصادره خیر به نفع خود دارد، اما گویا اینطور نیست.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه این افراد خواسته های متفاوتی دارند، گفت: این افراد بر اساس همان مطالبات معیشتی یا موضوعات مختلف به آقای بزیکیان رای دادند، بنابراین در نهایت می توان گفت آقای بزیکیان گفتمان روشنی ندارد. و مرزهای گفتمان او مشخص نیست. اقشار مختلف به ایشان رای دادند اما آقای جلیلی دو پایه رای دارد، یک پایه رای اصولگرایان و بخشی از لایه های خاکستری که مطالبات معیشتی دارند و توانسته حدود 14 میلیون رای از این قشر جمع آوری کند که باید دید. چگونه می توان این گفتمان ها را ادامه داد. پاسخگویی به نیازهای طبقات و اقشار مختلف جامعه باشد.

بنابراین این روزها بیش از هر چیز باید به تعابیری که به کار می رود توجه داشت و همچنین نباید فراموش کرد که اکثریت آرای فراکسیون که به گفته برخی همه «کوته فکری» است و چسبیده به سنت» مربوط به استان های کشور است. که در تاریخ ایران، یعنی استان هایی مانند خراسان، اصفهان، فارس، قم و یزد همواره مرکز تولید فرهنگی بوده اند و در تهران که مرکز تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نامیده می شود، فاصله بین دو نامزد حدود چهارصد هزار نفر است. این یعنی حدود 14 میلیون نفر، چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​صرف نظر از “فاضلاب می بینمانتخابات را شروع کرده اند و همان گروهی که طالبان و مثجر نامیده می شدند، توانستند در عرض یک هفته با همه هجمه ها 4 میلیون به آرای نامزد خود اضافه کنند! 14 میلیونی که درگیر آینده این سرزمین هستند. این موضوعی است که نباید در تحلیل عملکرد مردم از آن غافل شد، زیرا در این مورد میلیون ها نفر را که ایران را دوست دارند به چیزی متهم کرده ایم که منطقی برای آن وجود ندارد.

شعر بدون قافیه…

محمدرضا کاینی وی در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت اظهار کرد: شکل گیری دوقطبی در آستانه انتخابات امری طبیعی است و اگر قرار است انتخابات پرشور باشد باید دوقطبی شکل بگیرد اما شکل گیری این دوقطبی باید جدا باشد. از روابطی که هیچکس بعد از انتخابات نخواهد گرفت.

وی با انتقاد از شعارهای طالبانی رای دهندگان در انتخابات گفت: وقتی شعرهای قافیه می گوییم طبیعتاً باید حتی بعد از انتخابات هم به شکلی مبتذل توجیه کنیم، واقعیت این است که باید دوقطبی شکل دهیم، از آن استفاده کنیم. که بعد از انتخابات می توان از توجیه آن صحبت کرد و این یکی از رفتارهای ناروایی بود که در انتخابات این دوره رخ داد.

کاینی وی بیان کرد: به عنوان مثال اصفهان یکی از شهرهای مهم و پیشرو ایران و مهد فرهنگ، هنر و تولید فرهنگی اصفهان است. پس اگر قرار باشد به اصفهان به صرف رای ندادن به کاندیدای ما توهین کنیم، نمی توانیم از ظرفیت های آن استفاده کنیم.

او بیان کرد: به نظر من استان هایی که باید باشند فاضلاب از فرهنگ می ترسیدند. اصفهان، قم، خراسان و فارس بودند که بیشترین نقش را در فرهنگ سازی در تاریخ ایران داشتند، اما دیدیم که این مناطق عمدتاً به روند پیروزی انتخابات رأی ندادند، پس یا باید بپذیریم. که طالبان تمام عرصه فرهنگی را اشغال کرده اند و یا باید بپذیریم که اهالی فرهنگ و به خصوص شهرهای فرهنگی جریان پیروز را نادیده گرفته اند، به همین دلیل نباید شعری با آن قافیه بنویسیم.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *