سخنرانی قاطعانه بایدن در نشست سران ناتو؛ آیا اوکراین جلوی پوتین را خواهد گرفت؟ تردیدها چه می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یورو نیوز: رئیس جمهور آمریکا جو بایدن در روز سه شنبه 9 ژوئیه (19 ژوئیه 1403) در نشست سران ناتو در واشنگتن قول داد که به شدت از اوکراین در برابر تجاوزات روسیه دفاع خواهد کرد. او از این بستر بین المللی استفاده کرد تا به متحدان داخلی و بین المللی نشان دهد که هنوز توانایی رهبری را دارد.

جو بایدن، رئیس جمهور 81 ساله ایالات متحده، در روزهای اخیر انتقادهای زیادی را در مورد عدم آمادگی وی برای ریاست جمهوری متحمل شده است، اما برخی از همکاران وی در کنگره و کمک کنندگان کمپین نیز نگران عملکرد ضعیف او هستند. در مناظره اول، در برابر ترامپ، که در نهایت باعث شکست او در میهن تجارتات 5 نوامبر (15 نوامبر) شد.

با این حال بایدن در خوش آمدگویی به کشورهای عضو ناتو در این نشست با اشاره به رئیس جمهور روسیه گفت: پوتین به چیزی کمتر از انقیاد کامل اوکراین و ناپدید شدن اوکراین از نقشه راضی نخواهد شد. اوکراین می تواند و قطعاً جلوی پوتین را خواهد گرفت.

کاخ سفید امیدوار است که بایدن بتواند در این دوره دشوار در پرمخاطب ترین سخنرانی سیاسی خود از زمان مناظره، جریان را تغییر دهد، اگرچه برخی از دیپلمات ها در این نشست گفتند که ممکن است جبران خسارت دشوار باشد.

بایدن سخنرانی خود را در روز سه شنبه با صدایی مطمئن در یک تله پرومتر انجام داد و تا حد زیادی از لغزش های کلامی و سردرگمی های مناظره خود اجتناب کرد.

قاب عکس بایدن در حین سخنرانی به گونه ای بود که دیوارهای طلاکاری شده سالن فدرال محل امضای معاهده ناتو در پشت او دیده می شد. این رویداد همچنین با اجرای موسیقی هیجان انگیز توسط تفنگداران دریایی ایالات متحده مشخص شد.

رویکرد «بازسازی اتحادهای سنتی» در مقابل سیاست «اول آمریکا».

جو بایدن در سخنرانی خود گفت: “امروز، ناتو قوی تر از همیشه در تاریخ خود است.”

بایدن درخواست دموکرات ها برای کناره گیری از رقابت با دونالد ترامپ نامزد 78 ساله جمهوری خواه را رد کرده و قول داده است که او را در ماه نوامبر شکست دهد. او تاکنون حمایت عمومی اکثر نخبگان حزبش را حفظ کرده است.

رئیس جمهور ایالات متحده رویکرد بازسازی ائتلاف های سنتی در خارج از کشور را محور سیاست خارجی خود قرار داده است، به ویژه در واکنش به رویکرد “اول آمریکا” ترامپ که اغلب روابط با متحدان را تیره می کند. برنده میهن تجارتات نوامبر می تواند تاثیر قابل توجهی بر آینده ناتو، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشد.

ترامپ اشاره کرده است که در صورت پیروزی در میهن تجارتات ریاست جمهوری، اگر اعضای ناتو مورد حمله نظامی قرار گیرند، از آنها دفاع نخواهد کرد، اما پیش از آن، آنها 2 درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه خود را صرف این ائتلاف نکرده اند. او همچنین میزان کمک های ارائه شده به اوکراین در مبارزه با تجاوز روسیه را زیر سوال برده است.

بایدن سخنان خود را با اهدای مدال آزادی ریاست جمهوری به ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو پایان داد و بالاترین افتخار غیرنظامی ایالات متحده را به این سیاستمدار نروژی اعطا کرد. بایدن احیای ائتلاف 32 عضوی را به استولتنبرگ نسبت داد.

اوکراین به دنبال کمک های بیشتر است

تمرکز اصلی نشست ناتو بر تعهدات جدید به کمک های نظامی و بشردوستانه به اوکراین است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که این اجلاس “بیشتر تقویت” کشور جنگ زده اوکراین در مسیر عضویت در ناتو خواهد بود.

بایدن و رهبران آلمان، ایتالیا، هلند و رومانی با صدور بیانیه‌ای مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از تحویل پنج سامانه دفاع هوایی استراتژیک و پاتریوت‌های بیشتر برای حفاظت از شهرها، غیرنظامیان و سربازان اوکراینی خبر دادند.

زلنسکی که روز سه شنبه وارد واشنگتن شد و قرار است روز پنجشنبه با بایدن دیدار کند، گفت که اوکراین به حداقل ۷ سامانه پاتریوت نیاز دارد. او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «ما برای تضمین‌های امنیتی بیشتر برای اوکراین می‌جنگیم – و این شامل تسلیحات، کمک‌های مالی و حمایت سیاسی می‌شود».

اوکراین در نهایت می‌خواهد به ناتو بپیوندد تا از تجاوز بیشتر روسیه جلوگیری کند، اما این باید مورد تایید همه اعضای ناتو باشد، که برخی از آنها نگران درگیری مستقیم با روسیه هستند.

برخی از اعضا می‌خواهند که ائتلاف روشن کند که اوکراین «به‌طور برگشت‌ناپذیر» به سمت ناتو حرکت می‌کند و مشتاقند فراتر از تعهد سال گذشته ائتلاف مبنی بر اینکه «آینده اوکراین در ناتو است» در بیانیه‌ای فراتر بروند.

در عوض، برخی از اعضای ناتو بر این باورند که این ائتلاف باید روشن کند که مسیر اوکراین برای عضویت در ناتو “بازگشت ناپذیر” است و مایلند از قول سال گذشته که “آینده اوکراین در ناتو است” در بیانیه امسال فراتر بروند. زبان را بیاور.

دیدار مقامات بلندپایه اروپایی با مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ

در حالی که ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را در سال جاری جشن می گیرد، تهاجم پوتین به اوکراین باعث شد تا ماموریت اصلی خود را تقویت کند. موضوع اوکراین بر بحث های خصوصی میان رهبران کشورهای عضو در این اجلاس مسلط خواهد بود.

بایدن یک کنفرانس مطبوعاتی نادر یک به یک در روز پنجشنبه برگزار خواهد کرد که اتفاقاً هدف از آن رسیدگی به نگرانی‌ها در مورد توانایی بایدن برای ادامه کار است.

در حالی که بایدن تلاش می کند حمایت متحدان بین المللی و داخلی را جلب کند، چندین مقام ارشد اروپایی در جریان این اجلاس با مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ دیدار کردند.

رهبران ناتو با بی ثباتی سیاسی در اروپا روبرو هستندبه گونه ای که دولت مکرون در فرانسه در بحبوحه دستاوردهای احزاب چپ و راست افراطی در مجلس ملی عملاً با فلج سیاسی مواجه است. در همین حال، ائتلاف اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز پس از عملکرد ناامیدکننده در میهن تجارتات پارلمان اروپا، ضعیف شده است.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا روز سه شنبه گفت که روسیه ترجیح می دهد ترامپ در میهن تجارتات بعدی پیروز شود.

کیر استارمر، نخست وزیر جدید بریتانیا، برای اولین بار در نشست ناتو شرکت می کند زیرا به وعده کمپین میهن تجارتاتی خود مبنی بر افزایش هزینه های دفاعی بریتانیا به 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی عمل می کند، اما اصرار دارد که این کار را تنها زمانی انجام خواهد داد که کشورش از پس آن بربیاید. و البته پس از بررسی استراتژی دفاعی انگلیس این کار را انجام خواهد داد.

یک مقام ارشد ناتو روز سه شنبه گفت که روسیه فاقد مهمات و نیرو برای انجام یک حمله بزرگ در اوکراین است و نیاز به تامین مهمات حیاتی از دیگر کشورها دارد. اما او تخمین زد که روسیه می تواند اقتصاد جنگی خود را برای سه تا چهار سال دیگر حفظ کند.

او همچنین خاطرنشان کرد که “مدتی طول می کشد” تا اوکراین بتواند مهمات و پرسنل مورد نیاز خود را برای انجام حملات گسترده خود جمع آوری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *