نشست «ناتو» در واشینگتن؛ بایدن از اعطای «هدیه تاریخی» به کی‌یف خبر داد 

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

العربیه: آمریکا، آلمان، رومانی و هلند در بیانیه مشترکی که روز سه شنبه 19 ژوئیه در واشنگتن در جریان نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» منتشر شد، اعلام کردند که هر یک از این چهار کشور دارای یک سامانه موشکی پدافند هوایی “پاتریوت”. در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت.

به گزارش «فرانس پرس»، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که این «هدیه تاریخی» که شامل سامانه جدید آمریکایی «پاتریوت» است، در چارچوب تلاش های «ناتو» برای محافظت از اوکراین در برابر حملات هوایی روسیه است.

بایدن در سخنرانی مورد انتظاری که در نشستی به میزبانی واشنگتن به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس «ناتو» ایراد شد، با لحنی محکم افزود: روسیه هرگز پیروز نخواهد شد.

تاکید دبیرکل ناتو بر گزینه های دشوار

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو همچنین از رهبران ناتو خواست به حمایت از اوکراین برای مقابله با عملیات نظامی روسیه ادامه دهند و گفت که نتیجه این درگیری امنیت جهانی را برای چندین دهه شکل خواهد داد.

به گزارش «رویترز»، استولتنبرگ تاکید کرد که این معاهده باید همان عزم و اراده را نشان دهد که در دیگر لحظات مهم تاریخ خود نشان داده است.

دبیرکل ناتو افزود: هیچ گزینه آزاد با روسیه متجاوز به عنوان همسایه وجود ندارد و هیچ گزینه بدون خطر در جنگ وجود ندارد.

وی افزود: اگر روسیه در اوکراین پیروز شود، مخاطرات و هزینه ها بیشتر خواهد شد و ما نمی توانیم اجازه دهیم که این اتفاق بیفتد.

سیستم کمک مالی ایتالیایی

آلمان و رومانی قبلاً اعلام کرده‌اند که سیستم‌های دفاعی پاتریوت خود را به اوکراین می‌دهند، در حالی که هلند اعلام کرد که در حال کار بر روی مونتاژ یک سیستم مشابه برای تحویل به کیف است.

ایتالیا همچنین اعلام کرد که سیستم موشکی فرانسوی-ایتالیایی “SAMP/T” و نه سامانه پاتریوت را در اختیار کیف قرار خواهد داد.

بنابراین، این بسته کمکی 5 طرفه شامل پلت فرم پاتریوت اهدایی واشنگتن و 4 سکوی دیگر (سه سکوی پاتریوت و یک سکوی سامپ تی) است که قبلاً اعلام شده بود.

بسته اهدایی کشورهای غربی به اوکراین در پی درخواست های مکرر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در هفته های اخیر برای دریافت این سامانه ها ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *