آمریکا باید به کودکان پروانه‌ای بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت پرداخت کند

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، پس از شکایت 295 نفر از بازماندگان و بیماران دارای مجوز علیه 30 شخص حقیقی و حقوقی دولت آمریکا که در اعمال و اعمال تحریم علیه این کودکان بیمار نقش داشتند، شعبه 55 دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران پس از برگزاری جلسات متعدد، دریافت اسناد و مدارک مرتبط با تحریم این کودکان و بیماران و مراجعه به کارشناسان مختلف، تحریم‌های غیرقانونی را که منجر به ارتکاب جرائم و ایجاد درد و رنج بی مورد برای این بیماران شده است، تایید کرد. و حکم محکومیت دولت و مقامات آمریکایی به پرداخت ۶ میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلار خسارت مادی، معنوی و کیفری به مدعیان این پرونده را صادر کرد.

پس از خروج دولت آمریکا از برجام در سال 2017، برخی از شرکت های وابسته به آمریکا و کشورهای اروپایی تجارت خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کردند که از جمله آنها می توان به شرکت سوئدی اشاره کرد. مون شبیه است.

این شرکت تنها تولید کننده پانسمان های شفابخش می باشد بهبود دهنده زخم بیماران در دنیا پروانه محسوب می شود، به محض اعمال تحریم های جدید دونالد ترامپ آژانس و هرگونه مبادله با ایران را قطع کرد.

در فاصله حدود هشت ماه پس از این تصمیم، بیماران دارو و مرهم برای التیام و التیام زخم های شدید و عمیق پوستی نداشتند، به همین دلیل حدود 20 نفر از این بیماران جان خود را از دست دادند و بقیه بیماران زنده مانده، علاوه بر تحمل آنها درد و رنج بزرگ، صدمات جسمی جبران ناپذیر.

در این مدت دولت ایران، بیماران پروانه ای و سازمان های مردم نهاد تلاش های زیادی برای تهیه دارو و پماد برای این بیماران انجام دادند که همه این تلاش ها به دلیل عدم همکاری شرکت سوئدی-آمریکایی ناکام ماند. مون شبیه ناموفق بود.

در ادامه برخی از خانواده های بیماران دارای مجوز در موسسات حقوقی سوئد نسبت به لغو تحریم های این شرکت اقدام کردند اما دولت سوئد حاضر به رسیدگی به شکایات آنها نشد و در کنار آمریکایی ها قرار گرفت!

در نهایت برخی از این بیماران و خانواده هایشان که از تحریم های آمریکا به شدت آسیب دیده بودند، در شعبه بین المللی دادگستری تهران شکایت کردند.

با توجه به ماهیت بشردوستانه پرونده و اینکه قربانیان همگی کودکان و افراد بیمار بودند، دادگاه به درخواست آنها با دقت و سرعت رسیدگی کرد.

در این سند، دادگاه به مواردی چون غیرقانونی و غیرقانونی بودن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، غیرقانونی بودن تحریم اقلام بشردوستانه از جمله دارو، نامشروع بودن تحریم‌ها علیه کودکان و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر، آثار زیانبار تحریم‌ها بر حقوق سلامت پرداخته است. بررسی تطبیقی ​​حقوق سلامت در نظام‌های حقوقی و تأثیرات تحریم‌های آمریکا بر زندگی، سلامت و رفاه بیماران فلج و خانواده‌های آنها ذکر شده است.

بر اساس رای صادره از شعبه پنجاه و پنجم دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل، میزان محکومیت دولت و مقامات آمریکایی از نظر خسارات مادی، معنوی و کیفری در این پرونده به شرح زیر است:

1- بر اساس رای دادگاه، حکم محکومیت شاکیان به ضرر مادی به مبلغ 5 میلیون دلار برای هر شاکی و جمعاً یک میلیارد و 475 میلیون دلار صادر شده است.

2- در خصوص خسارات معنوی، حسب ادله و بر اساس قانون اقدامات متقابل، برای هر مدعی هشت میلیون دلار و جمعاً 2 میلیارد و 360 میلیون دلار حکم صادر شده است.

3- از نظر خسارات تعزیری، دادگاه به استناد ماده 4 قانون قضایی جمهوری اسلامی ایران، قاریان را به پرداخت دو برابر خسارت مادی محکوم کرد. هر کسی 10 میلیون دلار و در مجموع 2 میلیارد و 950 میلیون دلار منتشر کرده است.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *