1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. مقام اتحادیه اروپا: ترامپ گفته بود…

مقام اتحادیه اروپا: ترامپ گفته بود که اگر اروپا مورد حمله قرار بگیرد، واشنگتن کمکی نمی‌کند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که دونالد ترامپ در زمانی که هنوز رئیس جمهور آمریکا بود به مقامات اتحادیه اروپا گفت که اگر اروپا مورد حمله قرار گیرد، واشنگتن کمکی نخواهد کرد.

تیری برتون، کمیسر فرانسوی مسئول بازار داخلی اتحادیه اروپا، گفت که دونالد ترامپ این اظهارات را در ژانویه 2020 در جریان دیدار با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس بیان کرد.

آقای برتون روز سه شنبه در نشستی در بروکسل به بیان خاطرات خود از این دیدار پرداخت که خود نیز در آن حضور داشت. این اظهارات بهانه ای شد تا کمپین میهن تجارتاتی جو بایدن از دونالد ترامپ انتقاد کند. آقای ترامپ رقیب احتمالی آقای بایدن در میهن تجارتات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا است.

برتون به نقل از ترامپ در نشست داووس گفت: باید بدانید که اگر اروپا مورد حمله قرار گیرد، ما هرگز به کمک و حمایت شما نخواهیم آمد.

به گفته برتون، دونالد ترامپ همچنین در مراسمی که در پارلمان اروپا برگزار شد، اعلام کرد که «به هر حال ناتو مرده است و ما از ناتو خارج می شویم».

برتون به نقل از ترامپ گفت: «شما همچنین 400 میلیارد دلار به من بدهکار هستید، زیرا شما آلمانی‌ها سهم دفاعی خود را پرداخت نکرده‌اید».

رویترز می نویسد، سخنگوی رئیس کمیسیون اروپا در پاسخ به این سوال که آیا نقل قول های برتون از ترامپ با خاطرات فون در لاین مطابقت دارد یا خیر، از اظهار نظر خودداری کرد.

این سخنگو در ایمیلی گفت: چنین کاری غیر اصولی است. رئیس کمیسیون اروپا هرگز آنچه را که طرفین در جلسات غیرعلنی به او گفته اند فاش نمی کند. بنابراین ما به هیچ وجه اظهار نظر نخواهیم کرد.»

سخنگوی ستاد میهن تجارتاتی بایدن گفت: «این واقعیت که او به متحدان ما پشت می‌کند، اگر به آنچه می‌خواهد نرسد، ثابت می‌کند که ما همیشه گفته‌ایم که تنها کسی که به او اهمیت می‌دهد، خودش است».

اما کمپین ترامپ به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد. ترامپ در اولین دوره ریاست جمهوری خود از سال 2017 تا 2021 بارها با متحدان سنتی آمریکا بر سر هزینه های تجاری و دفاعی درگیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *