1. صفحه اصلی
  2. »
  3. خودرو
  4. »
  5. 2 خودروساز کشور امسال 120 هزار…

2 خودروساز کشور امسال 120 هزار خودرو می‌فروشند؟

طرحی که بازار فروش خودرو را ملتهب کرد/ عقب نشینی دولت از فروش خودرو زیر قیمت بازار

به گزارش اختاز نیوز به نقل از تسنیم، اواسط آذرماه تصویری از طرحی با تایید و امضای مسئولان وزارت حراست، خودروسازان و قطعه سازان رونمایی شد که بر اساس آن هر خودروساز (ایران خودرو و سایپا قرار بود تا پایان سال 60 هزار دستگاه خودرو را با قیمت زیر 5 درصد به فروش برساند. فروش حاشیه بازار

در این طرح به خودروسازان اجازه داده شد تا مازاد تولید خود را بفروشند تا علاوه بر رفع مشکلات مالی قطعه ساز و خودروساز، روند پرداخت مطالبات با سرعت بیشتری انجام شود. امروزه مطالبات قطعه سازان بیش از 50 همات است که 12 تا 13 همات آن بدهکار است.

اما سوال مشخص این بود؛ خودروسازانی که تا دیروز با تاخیر خودروهای فروخته شده در سامانه یکپارچه خودرو را تحویل می دادند و رعایت استانداردهای 85 گانه را بهانه ای برای عدم تحویل به موقع خودروها به مشتریان عنوان می کردند، چگونه با 120 هزار خودرو مازاد مواجه شدند. در دو ماه آخر سال که می خواهند در طرحی جدید بفروشند؟!!

مگر اینکه طبق گفته منطقی معاونت حمل و نقل وزارت صمت; وی ادامه داد: 2 خودروساز بزرگ تا پایان سال 1403 محصولات خود را برای فروش در سامانه یکپارچه صف‌بندی کرده‌اند و برای تمدید این صف‌ها باید به این صف‌ها پاسخ دهند و ظرفیت آتی را محاسبه و بر اساس آن عرضه بالایی داشته باشند. ” آیا امسال 120 هزار خودرو می فروشند؟ آیا برخلاف تمام ادعاهای عدم تولید، خودروها در پارکینگ موجود است اما خودروسازان تمایلی به تحویل آن ندارند و می خواهند در این طرح با قیمت بالاتری بفروشند؟!

منوچهر لاگی در این رابطه می گوید: طرح پیشنهادی فروش 120 هزار خودرو از افزایش تولید شرکت های ایران خودرو و سایپا در حاشیه بازار یکی از روش های تامین نقدینگی برای پرداخت مطالبات روزافزون قطعه سازان بود. انجام شود.

وی افزود: ابتدا اخذ مجوز از مرجع ذیصلاح و سپس تعیین درصد اختلاف قیمت فروش با بازار.

معاون حمل و نقل وزارت حمل و نقل تصریح کرد: به دلیل اینکه طرح فروش در سمت بازار علاوه بر تامین نقدینگی باید قیمت بازار را کاهش دهد، بنابراین در هر مرحله از فروش، درصد زیر قیمت بازار و تعداد خودروهای ارائه شده باید مشخص شوند.

وی به صورت منطقی افزود: متاسفانه این طرح که مراحل اولیه خود را طی می کرد به عنوان طرحی قطعی با اطلاعات ناقص ارائه شد و باعث التهاب بازار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *