1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. سهمیه آرد نانوایی های متخلف کم…

سهمیه آرد نانوایی های متخلف کم شد/ فروش نان به مردم محدودیت ندارد

سهمیه آرد نانوایی های متخلف کم شد/ فروش نان به مردم محدودیت ندارد

به گزارش به گزارش میهن تجارت، محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد درباره مسائلی که اخیرا در حوزه نان فروشی و اعتراض برخی نانوایی ها به وجود آمده است، گفت: طرح هوشمندسازی فروش نان زیرساختی برای شفاف سازی است. زنجیره آرد و نان در کشور». حلقه مفقوده ای در سال های گذشته در کشور داشتیم که هیچ اطلاعاتی در رابطه با تبدیل آرد به نان در کشور وجود نداشت. امروز ما این اطلاعات را داریم و حدود 20 ماه از تاسیس این سامانه در کشور می گذرد.

مصرف نان مردم محدودیتی ندارد

وی افزود: در این فرآیند بخشی از اصول طراحی این است که در مورد آزادسازی قیمت نان مشکل و تصوری نداشته باشیم، نکته دوم اینکه در مورد سهمیه یا محدودیت مصرف نان مردم هیچ نظری نداریم. اما منطق خاصی پس از راه اندازی دستگاه های کارت خوان هوشمند وجود دارد از اواخر سال گذشته و در ابتدای سال جاری در فرآیند تخصیص آرد یارانه ای به نانوایان، نزدیک به 95 درصد هزینه آرد یارانه ای تقبل می شود. توسط دولت، و تنها نانوایان 5 درصد از کل هزینه آرد را پرداخت می کنند. آرد کالایی است که یارانه بالایی دارد و دولت بر اساس این زیرساخت تصمیم گرفت انحرافات مصرفی آن را کاهش دهد.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: نظام تخصیص آرد یارانه ای به نانوایان در سال های گذشته رقم خاصی بوده است و گاهی در تعبیر نانوایان از کلمه سهمیه استفاده می شود به همین دلیل می گویند «سهمیه نانوایان. نانوایی ما کم شده است، یعنی این نظر را دارند که «این سهم بدون توجه به عملکرد من، سهم ثابت است».

جزئیات هوشمندی فروش نان

جلال تصریح کرد: با راه اندازی سامانه هوشمند این الگو تغییر کرده است. بعد از طرح هوشمند، ادبیاتی با عنوان «سهمیه نانوا» نداریم، «مجوز خرید آرد یارانه ای» داریم که در سامانه یکپارچه کشور همه نانوایان هر 10 روز یک بار یا هر 15 روز یک بار می توانند خرید کنند – بسته به استانی که در آن قرار دارند. و انجام می دهند و مشکلی وجود ندارد و روند پایداری دارد.

وی ادامه داد: عملکرد نانوایان در دستگاه های کارت خوان هوشمند توسط دستگاه داده پرداز و هوش مصنوعی پردازش می شود تا صحت این تراکنش ها از نظر آن دستگاه داده پرداز به طور مثال در صورت تراکنش قابل بررسی باشد. در نیمه شب در منطقه ای انجام می شود که هیچکس خریدی ندارد و معاملات در مدت زمان کوتاهی با کارت به طور مکرر ثبت می شود یا مبالغ غیرعادی از فروش نان یا هر چیز دیگری ثبت می شود، زیرا محدودیتی نداریم. عرضه به مردم، ما این سیستم های پردازش را وارد سیستم کردیم. رفتار اکثر نانوایان به گونه ای است که نان را به صورت عادی به مردم عرضه می کنند، این فرآیندها فقط برای شناسایی افرادی است که ممکن است انگیزه کلاهبرداری یا تخلف داشته باشند، پس از پردازش آن دسته از تراکنش هایی که مورد قبول سیستم قرار می گیرد، تبدیل می شوند. معادل آرد و برای دوره بعدی اختصاص خواهد یافت.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: ممکن است برخی نانوایان به هر دلیلی بخواهند انگیزه ای برای ثبت معاملات غیرواقعی و غیرعادی داشته باشند با این انگیزه که شاید آرد بیشتری به آنها تخصیص داده شود، سیستم این معاملات را پردازش می کند، خواه این باشد. واقعی یا نه بر اساس آن آرد را محاسبه و تخصیص می دهد.

جلال افزود: متأسفانه این اخباری که بعضاً در این خصوص منتشر می شود صحت ندارد زیرا عده ای علاقه مند به ثبت تراکنش های غیرواقعی مبالغ بالا هستند و سامانه معادل آن را بدون پردازش اختصاص می دهد و روزانه 12 میلیون تراکنش خرید نان در تهران انجام می شود. کشور مدیریت می شود و نقد چند نفر را باید با این عدد بزرگ مقایسه کرد.

وی با بیان اینکه در لحظه معامله محدودیتی در تعداد فروش نان نداریم، افزود: اما برای نانوایان قاعده مشخص شده و عرضه عمومی نان به مردم باید در محدوده خانوار عادی باشد. مصرف آن منطقه، 4 قرص نان نیز تعبیر بسیار نادرستی است. این است که در نان لواش که نان سبکی است، تعداد آن بسیار بیشتر است، اما در مورد نان سنگک که نان بزرگتر، حجیم تر و سنگین تری است، تعداد آن کمتر است.

وی ادامه داد: نانوا وظیفه دارد; برای استفاده عمومی خانوارها که مشتریان محلی دارند و معمولاً مشتریان خود را می شناسند، باید نان را طبق عرف مصارف خانگی عرضه کنند و انگیزه ای برای انجام معاملات غیرواقعی در آن وجود نداشته باشد، زیرا سیستم دارای حافظه است. و رنج خواهد برد. در مورد مشتری های خاصی که برخی نانوایی ها دارند، یکی دو مشتری خاص دارند مانند بیمارستان، رستوران، واحد صنفی که نان مصرف می کند و حجم خرید بیشتر است. و مراحل ثبت نام بسیار ساده است و فرد پس از مراجعه و درخواست مقدار زیاد یا غیرعادی نان با راهنمایی خود نانوا ثبت نام می کند زیرا نوعی کسب و کار یا گروهی است که به این نان نیاز دارد.

وی افزود: ساختار استانداری ها در کشور پنل های مربوطه را دارد، سریع آن را تصویب می کنند و در واقع از آن به بعد آن فرد می تواند هر مقدار نان را از منوی کسب و کار خریداری کند، چون مدیریت مستقلی در آنجا دارد. هیچ ضرر یا عواقب منفی برای نانوا ندارد، بنابراین ما رسم فروش را به عموم داریم که منوی عمومی کارتخوان های هوشمند است و برای آن دسته از مشتریان خاص که ممکن است یک یا دو نمونه از مشتریان آن را داشته باشند. نانوایی، ما منوی کسب و کار داریم، خارج از این، هر اتفاقی بیفتد، به نظر ما، معاملات غیر واقعی ایجاد می کند. که گاهی با تعبیر مردم و… استفاده می شود تا مورد سوء استفاده قرار گیرد.

جلال ادامه داد: امیدواریم با این توضیحات این موضوع به اندازه کافی روشن شود که هم مردم و هم نانوایان که اکثریت آنها روند عادی تامین نان را انجام می دهند، در زمینه آرد مشکلی نداشته باشند، اما ممکن است عده ای طبق عادت گذشته بخشی از آرد خود را به خارج از کشور می فرستادند تا سود خود را به دست آورند، امروز بر اساس این سیستم این امکان از آنها سلب شده است و هیچ فرد و سلیقه ای وجود ندارد. در واقع قواعدی که در این نظام حاکم است در کل کشور حاکم است و نظام نمی تواند منفعت یا ضرر کسی را داشته باشد.

جلال در خصوص میزان فروش متعارف و مفهوم عرف و “عرفی در تهران چقدر است؟” وی گفت: عرف عدد مشخصی ندارد، توسط سیستم محاسبه می شود، حتی خودمان هم عدد را نمی دانیم، ممکن است در تهران، در مناطق مختلف جمعیتی کشور بسته به ثروت و معیشت، تحلیل درست نباشد. در بین خانوارها، میزان مصرف نان در مناطقی که سقف معیشتی کمتر است، متفاوت است. قدرت خرید مردم کمتر، مصرف نان بیشتر و در مناطقی که قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد، مصرف نان کاهش می‌یابد، بنابراین سیستم میانگین رفتار خرید مردم را محاسبه می‌کند. نسبت های مختلف کشور و فاصله مناسب یا موثری را در نظر می گیرد که هنگام خرید در نانوایی های آن منطقه باید در این چارچوب انجام شود. وقتی نانوا در حال تهیه نان برای خانواده های ساکن در آن منطقه است، متوجه می شود که این خانواده برای نیازهای خود یا برای فروش مجدد و مواردی از این قبیل نان می خرند. او می تواند نان را به مقدار زیاد بخرد.

گفت: عددی نیست. هرکس هم همین عدد را اعلام کند از نظر نظام رد می کنیم. اعلام عدد باعث متضرر شدن نانوایان می شود و همچنین تعبیر نادرستی است. هزینه های افراد در فصول مختلف متفاوت است. متناسب با مناطق است و شماره ملی و استانی ندارد، برای اینکه بی عدالتی نباشد، خود سیستم این عدد را محاسبه می کند. تا زمانی که نانوایان بدون نگرانی به فروش نان خود برای مصرف خانواده ادامه دهند، قطعاً آرد مناسبی دریافت خواهند کرد. تعداد زیادی از نانوایان به دلیل رفتار صحیح خود با افزایش تخصیص آرد یارانه ای مواجه شدند و نانوایی هایی داریم که آرد یارانه ای آنها نسبت به زمانی که سهمیه تعیین شده بود 50 درصد یا بیشتر افزایش یافته است و این به دلیل آن است. به این واقعیت که عملکرد بدون انجام معاملات یا معاملات غیر واقعی باشد همه نانوایان ما سابقه دقیقی دارند و بر اساس آن وضعیت خود را نسبت به منطقه خود گزارش می کنند.
منبع:

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *