1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. نوسانات خلقی در افراد مبتلا به…

نوسانات خلقی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی شدت دارد / علائم ابتلا به این اختلال چیست؟

حسین روزبهانی در گفت وگو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت به وجود کج خلقی در همه افراد اشاره کرد و اظهار داشت: همه افراد خلق و خوی دارند که واژه ای برگرفته از اخلاق جا افتاده، احساسات و عواطف ماندگار و عمیقی است که افراد در درون خود تجربه می کنند. و جنبه بیرونی آن را تحت عنوان ایجاد احساس در افراد می توان دید.

وی با اشاره به شدت نوسانات خلقی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نسبت به سایر افراد، افزود: این اختلال به سه نوع طبقه بندی می شود که بر اساس تحقیقات انجام شده، شش درصد افراد در سراسر جهان درگیر نوع یک این اختلال هستند و 0.03% افراد درگیر در نوع دو این اختلال.

یکی از اعضای سازمان روانشناسی کشور با اشاره به اینکه به طور معمول افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دچار شیدایی و افسردگی می شوند، تصریح کرد: در دوره شیدایی فرد حساسیت، تحریک پذیری، انرژی و نوسانات خلقی بالایی دارد و احساس عزت نفس بیشتری می کند. افراد مبتلا به شیدایی معمولا کمتر می خوابند، پرحرف هستند، افکار پرش دارند و سریعتر صحبت می کنند.

روزبهانی با بیان اینکه اختلال دوقطبی در مردان با دوره شیدایی یا شیدایی شروع می شود اما نقطه شروع این اختلال در زنان افسردگی است، ادامه داد: اختلال دوقطبی نوع یک دارای دوره شیدایی یا شیدایی است که می تواند با افسردگی نیز همراه باشد. . اختلال دوقطبی همراه با توهم و هذیان نیز دیده می شود.

وی با بیان اینکه اختلال دوقطبی شیدایی نوع 2 و تحت عنوان پریود نیست هیپومانیا اشاره شده است، فرمود: این نوع اختلال افسردگی دارد، ولی هذیان در آن دیده نمی شود; افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نوع 1 معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دارو دارند، اما بیماران مبتلا به نوع 2 این اختلال نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند.

Ph.D. در روانشناسی با بیان اینکه علائم شیدایی در اختلال دوقطبی نوع 3 کمتر است (سیکلوتیمیکمشاهده می شود، افسردگی در این افراد جدی نیست، اما مستمر است و درصد کمتری دارد، افزود: وجود مشکل در تمرکز، ناامیدی و احساس غم، دمدمی مزاجی و داشتن رفتارهای نامطمئن و ناپایدار از ویژگی های این افراد است. افراد درگیر با این نوع اختلال دوقطبی است و به همین دلیل این افراد اغلب در روابط بین فردی خود دچار مشکل می شوند.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *