1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. لاهه: فعلا درباره وقوع یا عدم…

لاهه: فعلا درباره وقوع یا عدم وقوع نسل‌کشی در غزه تصمیم نمی‌گیریم

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

ایسنا: دیوان بین المللی دادگستری امروز (جمعه) تصمیم خود را در خصوص اقدامات اضطراری برای تعلیق فعالیت های نظامی رژیم صهیونیستی در غزه اعلام کرد.

دیوان بین المللی دادگستری مستقر در لاهه در پی شکایت آفریقای جنوبی از نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه تشکیل جلسه داد و دادستان های این دادگاه ظرف دو روز به بررسی مدارک ارائه شده و دفاعیات نماینده تل آویو پرداختند.

“جوآن دونوگهو” رئیس دیوان بین المللی دادگستری گفت: این دادگاه از فاجعه جاری غزه آگاه است و کشتار مستمر در غزه را محکوم می کند.

وی گفت: محدوده اختیارات دیوان در این زمینه با توجه به درخواست ارائه شده از سوی آفریقای جنوبی محدود است. در صورت انطباق شرایط با مواد 7 و 9 اساسنامه دادگاه، دادگاه می تواند اقدامات موقت اتخاذ کند.

رئیس دادگاه گفت که آفریقای جنوبی در این دیدارها آنچه را که در غزه می گذرد نقض توافقنامه منع نسل کشی دانست. اما دادگاه اکنون در مورد اینکه آیا اسرائیل تعهدات خود بر اساس این توافقنامه را نقض کرده است یا خیر، تصمیم نخواهد گرفت. با این حال، دادگاه درخواست اسرائیل برای کنار گذاشتن پرونده را رد می کند. همه احزاب عضو می توانند طرف مقابل را در صورت ارتکاب تخلف به دادگاه بکشانند.

رئیس دادگاه افزود: آفریقای جنوبی گزارش هایی مبنی بر نقض توافقنامه منع کشتار جمعی و نسل کشی در غزه توسط اسرائیل ارائه کرد. با این حال، دادگاه در مورد اینکه آیا کشتار جمعی اتفاق افتاده است یا خیر تصمیمی نمی گیرد، اما در مورد احتمال کشتار دسته جمعی تصمیم می گیرد. ما پرونده کشتار جمعی علیه اسرائیل را رد نمی‌کنیم و این اختیار را داریم که دستور اقدامات اضطراری را صادر کنیم. اطلاعات نشان می دهد که بیش از 25 هزار فلسطینی در جریان جنگ کشته و بیش از 2 میلیون نفر آواره شده اند. مردم فلسطین بر اساس توافقنامه منع کشتار جمعی تحت حمایت قرار دارند. گزارش های اولیه حاکی از آن است که غزه به محل ناامیدی و مرگ تبدیل شده است.

رئیس دیوان کیفری بین المللی تصریح کرد: گزارش آنروا (سازمان امداد و کار سازمان ملل برای فلسطین) در 13 ژانویه در دست داریم که تاکید می کند این جنگ ویرانگر بیش از 100 روز می گذرد و بمباران غزه. ادامه می یابد و باعث جابجایی می شود. تعداد زیادی از ساکنان بوده اند. بیش از 2 میلیون نفر تحت تأثیر قرار گرفته اند. آنها از نظر جسمی و روحی آسیب دیده اند و بچه ها در وحشت هستند. سازمان جهانی بهداشت در 21 دسامبر اعلام کرد که 93 درصد مردم غزه با سطح بی سابقه ای از گرسنگی و سوء تغذیه مواجه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *