1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز شنبه…

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز شنبه ۱۵ بهمن + آخرین وضعیت

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز شنبه ۱۵ بهمن + آخرین وضعیت

جمشد ملاقات وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز – شنبه پانزدهم بهمن ماه – در ایستگاه ها، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 13 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا. اداره کل محیط زیست استان هم اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد 43 در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد و آلاینده اصلی ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با اشاره به اینکه امروز هیچ یک از ایستگاه های سنجش کیفی در شرایط ناسالم (قرمز و نارنجی) قرار ندارند، افزود: ایستگاه های زینبیه با شاخص 63، پارک زمزم با شاخص 58، کردآباد با شاخص 56 و دانشگاه صنعتی با شاخص 63. شاخص 54 در وضعیت سالم هستند. (زرد) است

مسئول کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه های فیض با شاخص 48، خیابان 25 آبان با شاخص 40، اینگلب با شاخص 39، ولدان با شاخص 36. ، میرزاطاهر با شاخص 33، رهنان با شاخص 32، کاوه با شاخص 28، فرشادی با شاخص 25 و سپاهان شهر با شاخص 19 در وضعیت هوای پاک (سبز) قرار دارند.

وی با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه آلاینده های ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان یکی از عوارض سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد حساس نیز به آن مبتلا می شوند. در صورت امکان باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خودداری کرد. از خانه کم کنید.

همچنین طبق اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان در وضعیت هوای پاک (سبز) با شماره 43، ایستگاه های احمدآباد با شاخص 76 و خرازی با شاخص 81 در وضعیت سالم (زرد) قرار دارند.

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در زمینه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان، خمینی شهر، سجزی، کجاورستانشاهین شهر و پر برکت است کجاورستان با شاخص 109 ناسالم (نارنجی)، سجزی با شاخص 99، مبارکه با شاخص 54، شاهین شهر با شاخص 79 سالم (زرد) و خمینی شهر با شاخص 24 پاک (سبز). ایستگاه های پروین، رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، نجف آباد، زرین شهر و دولت آباد فعال نیستند.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، طی بررسی نقشه های هواشناسی از امروز تا دوشنبه با نفوذ و تداوم توده هوای سرد بر فراز استان، کاهش محسوسی خواهیم داشت. دما و یخبندان در نیمه غربی و ارتفاعات، میانگین دما بین پنج تا 10 درجه حرارت در حال کاهش است، آسمان اصفهان نیمه ابری و گاهی وزش باد پیش بینی می شود.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا از جمله مونوکسید کربن (CO) است. ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) روزانه در ایستگاه های پایش هوا اندازه گیری و ثبت می شوند.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) که دارای حد مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *