1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. افزایش ۹ هزار تومانی قیمت خرما…

افزایش ۹ هزار تومانی قیمت خرما نسبت به سال گذشته
امکان تعیین عوارض صادراتی برای خرمارئیس انجمن کشوری خرما گفت: قیمت خرمای اضافه در سال گذشته کیلویی 68 هزار تومان بود و امسال قیمت آن به کیلویی 77 هزار تومان رسیده است.به گزارش به گزارش میهن تجارت، محسن رشید فرخی با بیان اینکه اخیرا در وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تعیین عوارض صادرات خرما بحث هایی صورت گرفته است، گفت: هنوز رقم دقیقی مشخص نیست، اما گفته می شود عوارض آن مشخص می شود. آنقدر بالاست که صادرکنندگان تمایلی به صادرات ندارند. برای تعدیل بازار داخلی در ماه های آینده.

وی ادامه داد: برای تامین خرمای داخلی مشکلی نداریم. بیش از 50 درصد خرمای کشور در سردخانه ها موجود است. این تصمیمات خلق الساعه قطعاً به بازارهای صادراتی ما آسیب می رساند و باعث می شود بازارهای ما جایگزین سایر کشورها برای واردات خرما شوند.

رئیس انجمن کشوری خرما اضافه کرد: زمان اوج صادرات خرما یک ماهه است و بعد از عید با توجه به پایان ماه مبارک رمضان و گرم شدن هوا صادرات بسیار کم خواهد بود.

تولید یک میلیون و 300 هزار تن خرما در سال جاری

این فعال بخش خصوصی گفت: رقم تولید امسال یک میلیون و 300 هزار تن است و سال پر برکتی داشتیم. معمولاً 70 درصد از این میزان خرمای تولیدی برای مصارف داخلی و 30 درصد آن برای صادرات استفاده می شود که می تواند 400 میلیون دلار برای کشور درآمد داشته باشد. البته قصد داریم این ارز را به 1000 میلیون دلار برسانیم اما سیاست ها و دستورالعمل های خلق الساعه دستیابی به این رقم را غیرممکن کرده و بازارهای جهانی اعتماد خود را به ما از دست داده اند.

به گفته وی، هنوز این مالیات ها اعمال نشده است و در این زمینه با کمیسیون اقتصادی مجلس مکاتبه کرده ایم و مکاتباتی انجام شده و پیگیری خواهند کرد.

قیمت خرما به کیلویی 77 هزار تومان رسید

وی در ادامه گفت: قیمت خرمای مضافتی پارسال کیلویی 68 هزار تومان بود و امسال قیمت آن در سردخانه به کیلویی 77 هزار تومان رسیده است. با تورم فعلی، این افزایش نه تنها منطقی است، بلکه حتی کم است.

رشید فرخی همچنین به ارائه راهکارهایی برای عرضه خرما در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: عرضه مستقیم خرما در میادین میوه و تره بار می تواند بازار این محصول را تنظیم و دلال ها را حذف کند تا خرما در حد معقول به دست مصرف کننده برسد. قیمت گذاری کنید و سود کنید کشاورز شود

رئیس اتحادیه کشوری خرما با تاکید بر اینکه مشکلی برای تامین خرمای داخلی وجود ندارد، گفت: باید به معیشت خرماکارانی که بیشتر در مناطق مرزی کشور سکونت دارند توجه بیشتری شود.
منبع:

ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *