1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. افزایش سن امید به زندگی در…

افزایش سن امید به زندگی در ایران / نمودار جمعیت ایران در تراز رو به رشد

افزایش سن امید به زندگی در ایران / نمودار جمعیت ایران در تراز رو به رشد

به گزارش خبرگزاری به گزارش میهن تجارت، بسیاری از کشورهای جهان از افزایش جمعیت به عنوان یکی از ابزارهای قدرت یاد می کنند و مقامات ایرانی در این راستا گام های بلندی برداشته اند. بر اساس آمارهای موجود، نرخ باروری کشور حدود 1.7 درصد است که صابر جباری، رئیس اداره جوانان جمعیت وزارت بهداشت، این نرخ باید 2.5 درصد افزایش یابد و برای رسیدن به این رقم تنها هفت سال باقی مانده است. میانگین سنی در کشور 35 سال و نرخ سالمندی 10.5 درصد است. رسیده است

حسین فرشیدی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وی در نشست خبری که به مناسبت دهه مبارک فجر در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: روزهای بسیار زیبایی است، اما در این ایام باید از همه کسانی که زحمت کشیدند یاد کرد تا بتوانیم با سربلندی اسلامی زندگی کنیم. جمهوری ایران امروز در حالی که ما افتخار می کنیم که در برخی از نقاط جهان جنگ، خونریزی و آتش سوزی وجود دارد.

وی افزود: اگر بخواهیم کاری انجام دهیم باید از نتیجه اقدامات خود بدانیم و برای آینده چه برنامه ای داریم؟ ما سعی می کنیم هیچ برنامه ای را که آینده ای ندارد شروع نکنیم. یکی از شاخص‌های اصلی در حوزه سلامت که سازمان‌های بین‌المللی بر آن تأکید دارند «سالم» زندگی کردن است و در حالی که تلاش زیادی برای تأمین «رفاه» کردیم، هدفی که زندگی افراد سالم است را فراموش کردیم و در نتیجه مسائلی مانند آلودگی های هوا وجود دارد که خسارات زیادی به بار می آورد.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: میزان تولد زنده در سال 1401 برابر با 8.3 هزار نفر بوده است و این مایه افتخار است و همه مدیران در این زمینه تلاش کردند، همچنین امید به زندگی زنان 78.5 سال است. 1401 و در مردان 76.2 درصد بود.

فرشیدی گفت: در سال 1402 برنامه های بسیار مهمی داشتیم که از جمله آنها جوانی جمعیت بود و چند روز پیش طرح هادیان اجرا شد که نسبت به سال گذشته 1.5 تا 2 درصد افزایش داشته است و وجود دارد. این روند افزایشی در سایر نقاط کشور نیز وجود دارد.

ثبت 33 هزار ولادت چندگانه

بر اساس داده های مرکز پایش جمعیت کشور، ثبت ولادت های حاصل از چند قلو زایی به بیش از 33 هزار واقعه رسیده و در 10 ماهه سال 1402، تعداد ولادت های حاصل از چند قلو به ثبت رسیده است.

بر این اساس 31 هزار و 320 واقعه ولادت ثبت شده حاصل شد دوقلوها و 16 هزار و 86 واقعه تولد ثبت شده ناشی از تولد سه قلو بیشترین تعداد ولادت ناشی از چند قلو در تهران با 14.7 درصد و کمترین آن در سمنان با 0.5 درصد به ثبت رسیده است.

بانک مرکزی در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان، تسهیلات قرض الحسنه کودکان و ثبت نام وام را اعطا می کند. بچه داشتن 1402 آنلاین و از طریق سامانه تسهیلات وام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir اتفاق میافتد

وام بچه داشتن در سال 1403 تعیین شد

نمايندگان مجلس در جلسه علني و پس از بررسي جزئيات لايحه بودجه 1403 در بخش هزينه، به استثناي (2) بند (3) تبصره (13) به شرح زير تصويب كردند:

تسهیلات وام بچه داشتن (موضوع ماده (10) قانون حمایت از خانواده و جوانان) برای فرزندان متولد 1402 به بعد تسهیلات قرض الحسنه. بچه داشتن به شرح زیر پرداخت می شود:

400 میلیون ریال برای فرزند اول

800 میلیون ریال برای فرزند دوم

یک میلیارد و 200 میلیون ریال برای فرزند سوم

یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای فرزند چهارم

2 میلیارد ریال برای فرزند پنجم و بیشتر

افزایش 40 درصدی پرداخت تسهیلات بچه داشتن

از این رو اطلاعیه بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا 20 آذرماه در خصوص پرداخت تسهیلات بچه داشتن 601 هزار و 619 متقاضی به مبلغ 37 فقره تسهیلات دریافت کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل که مصوبه شورا در تیرماه 1401 ابلاغ شده بود، 40 درصد افزایش داشته است.

در زمینه پرداخت تسهیلات سپرده مسکن نیز در این مدت از مجموع 395 هزار و 355 متقاضی ثبت نام، 351 هزار و 161 نفر موفق به دریافت این تسهیلات به مبلغ 21 همت شده اند. از این رو با دستور رئیس جمهور و تاکید رئیس کل بانک مرکزی برای تسریع در اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندان و لزوم کاهش صف متقاضیان در این تسهیلات اخیر، بانک مرکزی نیز تدابیری اندیشید که علاوه بر اعطای تسهیلات سهمیه های ابلاغی، بانک های عامل به منظور کاهش تعداد متقاضیان در نوبت نسبت به پرداخت 125 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و 110 هزار فقره تسهیلات وام فرزند مازاد بر سهمیه های قبلی تا پایان امسال.

در طرح جدید بانک مرکزی، بانک های قرض الحسنه مهر و رسالت که در سال جاری مسئولیتی برای پرداخت این نوع تسهیلات نداشتند، در سامانه ازدواج و فرزند بانک مرکزی فعال هستند و امکان ثبت نام از متقاضیان وجود دارد. در این دو بانک نیز ارائه شده است.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *