1. صفحه اصلی
  2. »
  3. جامعه
  4. »
  5. شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز یکشنبه…

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز یکشنبه ۱۵ بهمن + آخرین وضعیت

شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز یکشنبه ۱۵ بهمن + آخرین وضعیت

جمشد ملاقات وی در گفت و گو با خبرنگار به گزارش میهن تجارت با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز – یکشنبه پانزدهم بهمن ماه – در ایستگاه ها، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از 13 ایستگاه سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش آلودگی هوا. اداره کل محیط زیست استان هم اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد 72 در شرایط سالم (زرد) و آلاینده غالب ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلودگی امروز در ایستگاه پارک زمزم با شاخص 107 در شرایط ناسالم (برای گروه های حساس (نارنجی) است، افزود: ایستگاه های کردآباد و دانشگاه صنعتی با شاخص 77، فیض و ولدان با شاخص 77 شاخص 73، زینبیه با شاخص 69، خیابان 25 آبان و فرشادی با شاخص 67، رهنان با شاخص 65، سپاهان شهر با شاخص 60، کاوه با شاخص 57 و انگلبال با شاخص 51. در شرایط سالم (زرد) و میرزاطاهر با شاخص 44 با هوای پاک (سبز).

مسئول امور کنترل کیفیت هوای معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان با اشاره به اثرات بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه ریزگردهای کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم، خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در سالمندان وجود دارد. یکی از اثرات سلامتی این آلاینده ها است، بنابراین افراد در صورت امکان فعالیت های طولانی یا سنگین در فضای باز را کاهش دهند.

همچنین بر اساس اعلام سامانه کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان در وضعیت هوای سالم (زرد) با شماره ۷۲، ایستگاه های خرازی با شاخص ۹۸، احمدآباد با شاخص ۹۳ و پروین در وضعیت هوای سالم قرار دارد. با شاخص 70 در وضعیت سالمی قرار دارند. رنگ زرد).

در حال حاضر تنها ایستگاه های فعال در زمینه شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان، خمینی شهر، سجزی، کجاورستانشاهین شهر و پر برکت است کجاورستان با شاخص 157 ناسالم (قرمز)، سجزی با شاخص 92، مبارکه با شاخص 54، شاهین شهر با شاخص 75 و خمینی شهر با شاخص 65 سالم (زرد) هستند. ایستگاه های پروین، رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ غدیر و شهرهای کاشان، نجف آباد، زرین شهر و دولت آباد فعال نیستند.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش بینی هواشناسی، بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی حاکی از جوی پایدار در استان طی دو روز آینده است که بر این اساس وضعیت جوی اکثر مناطق صاف تا اندکی است. ابری و گاهی وزش باد، از اواسط روز. در روز دوشنبه نیز به دلیل عبور موج ناپایدار از بالای استان، شرایط ابری و وزش باد در بیشتر مناطق به ویژه نواحی غربی افزایش می یابد. آسمان اصفهان امروز صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد پیش بینی می شود.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک (سبز)، 51 تا 100 هوای سالم (زرد)، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم برای عموم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم ( بنفش) و 301 تا 500 بسیار خطرناک است (قهوه ای).

این شاخص معمولاً برای پنج آلاینده هوا از جمله مونوکسید کربن (CO) است. ازن (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (PM2.5) روزانه در ایستگاه های پایش هوا اندازه گیری و ثبت می شوند.

شاخص کیفیت هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) که دارای حد مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع : به گزارش میهن تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *