1. صفحه اصلی
  2. »
  3. صنعت و تجارت
  4. »
  5. بانک آینده دوباره هشدار داد

بانک آینده دوباره هشدار داد

ایسنا: به گفته وزیر اقتصاد، ورشکستگی بانک ها قابل تعویق نیست و بنابراین اگر بانک های متخلف در برنامه زمانی تعیین شده از سوی بانک مرکزی نسبت به اصلاح رویه موجود اقدام نکنند، با آنها برخورد می شود.

سید احسان خاندوزی روز گذشته درباره سهم بانک آینده در ایجاد پایه پولی و علت عدم برخورد جدی با این بانک گفت: ناهماهنگی بانک ها موضوعی نیست که بتوان آن را به فردا یا دولت بعدی موکول کرد، زیرا هر چه بیشتر شود. زمان می گذرد، حجم نارضایتی افزایش می یابد و تحمیل هزینه بر اقتصاد کشور افزایش می یابد.

برخورد با بانک آیده و سایر بانک هایی که اضافه برداشت و اختلاف نظر را اصلاح نمی کنند

وی تاکید کرد: برای امسال سه موسسه و بانکی که مشکل عدم انطباق آنها با روش های عادی قابل حل نیست، تصمیم گرفته شد. اتخاذ تصمیم در مورد بانک آینده و سایر بانک های غیر فعال در صورت عدم اصلاح رویه و عدم اصلاح اضافه برداشت با آنها برخورد می شود. به خصوص که با قانون خوب مصوب مجلس، اختیارات بانک مرکزی افزایش یافته و این بانک به موقع تصمیم لازم را خواهد گرفت.

البته در این میان باید گفت با توجه به اینکه 60 درصد سهام بانک آینده به وزارت اقتصاد واگذار شده است، این وزارتخانه نقش بسزایی در اصلاح عدم تعادل این بانک دارد.

ادامه مطلب

علت نارضایتی و اضافه برداشت بانک ها از پرداخت سود بالا تا شاخص های کلان اقتصادی

بانک مرکزی برای اصلاح عدم تعادل در شبکه بانکی چه کرد؟

به گفته کارشناسان اقتصادی، شاخص های کلان اقتصادی متاثر از تحریم و رکود، پرداخت سود بالای سپرده در بازه زمانی 1392 تا 1396 که به صورت ملایم ادامه دارد و همچنین ناکارآمدی بانک ها در اعتباردهی به مشتریان موثر بوده است. در ناهماهنگی بانک ها و اضافه برداشت آنها از بانک مرکزی در این سال ها. است.

از این رو؛ عدم تعادل بانک ها از ابتدای دولت سیزدهم مورد تاکید مسئولان اقتصادی بوده و در ماه های گذشته چهره جدیدی به خود گرفته و در حالی که عدم تعادل بانک ها یکی از عوامل رشد اعلام شده است. از نقدینگی و تورم، به دنبال تدابیری هستند که روند اضافه برداشت بانکی را متوقف کند و به بانک‌ها اجازه دهد ناهماهنگی را نیز برطرف کنند.

سید ابراهیم رئیسی با انتقاد از مغایرت حساب های بانکی یا اضافه برداشت از بانک مرکزی گفت: باید کنترل شود. تلاش بانک مرکزی کنترل موسساتی است که باید انضباط مالی داشته باشند و اضافه برداشت نداشته باشند. موسساتی که انضباط مالی ندارند یا اضافه برداشت دارند باعث تورم می شوند. دولت سعی کرده است عوامل تورم را کنترل و مدیریت کند. بانک مرکزی، بانک ها و موسسات مالی باید برای ایجاد انضباط مالی تلاش کنند.

در راستای سیاست های کنترل تورم و کاهش اختلافات بانکی، موسسه اعتباری توسعه در مهرماه و موسسه اعتباری نور در آذرماه امسال منحل شد. همچنین فرزین پس از انحلال این دو موسسه اعلام کرد که به زودی انحلال موسسه دیگری نیز انجام خواهد شد.

اظهارات اخیر وزیر اقتصاد نیز حاکی از آن است که اگر بانک ها و موسسات متخلف رویه موجود را اصلاح نکنند و همچنان رعایت نکنند، این روند اصلاح می شود که ممکن است مانند سایر موسسات مالی با انحلال یا ادغام انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *