1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. بورس چه زمانی از رکود خارج…

بورس چه زمانی از رکود خارج می شود؟

پیام متغیرها به بورس

در هر صورت ، روند بورس اوراق بهادار دنبال می شد در حالی که یکی از نکات قابل توجه در این روز تغییر مسیر شاخص متعادل در مقایسه با شاخص کل است. در ماه های اخیر ، شاخص متعادل و کلاه های کوچک بهتر از آن فراتر رفته است ، به طوری که حتی پیش بینی ها حاکی از ادامه روند صعودی سهام کلاه های کوچک است. شاخص بازار سهام در تاریخ 4 ژانویه کانال 2.2 میلیون واحد را برای چهارمین بار از دست داد ، به طوری که شاخص بورس اوراق بهادار به محدوده اواسط آوریل بازگردد. این شاخص مذکور پس از سقوط به کانال 2.1 میلیون واحد ، در بیشتر موارد با فراز و نشیب های فرسایش ، وضعیتی را ایجاد کرده است که هر بار که این شاخص به دلیل خبرهای مثبت ، بلافاصله پس از چند روز ، قدرت خریداران با یک فضای مثبت روبرو می شود. تضعیف می شود و غالب می شود. فروشندگان را به بازار آورده است. این وضعیت نشان دهنده عدم اطمینان در مورد چشم انداز کوتاه مدت بازار سهام است.


بیشتر بخوانید: ریسک نقطه کور بورس


بنابراین ورود بورس به فاز اصلاحی در شرایط فعلی برای سرمایه گذاران به وضوح مشهود است. بنابراین سوال بزرگ ماه های اخیر مبنی بر عدم ورود پول واقعی به سالن شیشه ای را می توان به همین موضوع نسبت داد. بررسی روند معاملات بازار نشان می دهد که هنوز هیچ نشانه مشخصی برای تقویت قدرت خریداران وجود ندارد ، با این حال ، آنچه از نظارت بر معاملات مشهود است ، کاهش سرعت حرکت فروش است. در واقع بورس با خریدار و فروشنده جدی مواجه نیست. پس از فروکش کردن اخبار ارزیابی مجدد ، بازار نتوانست یک مرحله به سمت بالا را وارد کند ، حتی اگر از دیدگاه فنی در یک وضعیت ایده آل قرار داشته باشد. به این ترتیب، همانطور که آمارها گواه می دهند، بازار سهام حول محور خروج پول می چرخد. البته پس از اردیبهشت، شاخص‌های سهام هرگز صعودی ثابتی را تجربه نکردند. به طوری که در طی معاملات نیمه دوم سال ، مبلغ 4 هزار میلیارد تومان نقدینگی واقعی از بازار سهام خارج شد.

این حجم از خروج پول ثبت شد در حالی که برخی از سناریوها همزمان با ورود به نیمه دوم سال ، بازگشت رونق به بازار سهام را اعلام کردند. اما ایجاد شرایط ناپایدار در منطقه و تنش های سیاسی، بورس را وارد فاز اصلاحی جدیدی کرد. به نظر می رسد این وضعیت حتی تا زمان تعیین تکلیف نهایی متغیرهای غیراقتصادی نیز ثابت بماند. اما آیا مهمترین متغیرهای موثر بر بازار می توانند شرایط بورس را تغییر دهند؟ در این مرحله ، علاوه بر سیگنال های دلار و تورم ، که توانایی زیادی برای جمع آوری بورس سهام ندارند ، باید دید که چه عوامل دیگری می تواند متغیرهای منفعل را از بین ببرد. با ورود به بهمن ماه، شرکت ها به تدریج خود را برای انتشار عملکرد 9 ماهه خود آماده می کنند. البته این گزارش ها ممکن است تا پایان ماه فوریه ادامه داشته باشد ، اما اگر شروع گزارش های انتشار با عملکرد مثبت شرکت های سهام همراه باشد ، به طور طبیعی ، جو مثبت حاکم بر بازار می تواند التهاب موجود را تا حدی کاهش دهد.

در هفته های اخیر گزارش عملکرد ماهانه شرکت ها منتشر شده است. اگرچه اکثر گزارش ها در ماه آزر تعریفی نداشتند و این عامل خود مانع از جذب پول به بازار شد ، اما به نظر می رسد تا پایان فوریه و پایان ترافیک گزارش های 9 ماهه در مورد کدال سیستم، شاهد تحرکات مثبت بیشتری در این بازار خواهیم بود. تحلیلگران بازار نیز نسبت به گزارش های 9 ماهه مثبت هستند ، بنابراین علائم مثبت این متغیر می تواند عاملی در جذابیت بازار سهام زمستان در نظر گرفته شود. برخی از تجزیه و تحلیل در مورد وضعیت بهره وری در صنایع مختلف نشان می دهد که صنایعی که در زمستان با بحران گاز قطعی روبرو نیستند ، عملکرد بهتری را در مقایسه با رقبای خود نشان می دهند. همچنین به نظر می رسد صنایع سیمان، لاستیک و پلاستیک، فولاد و پالایشگاه در مجموع 9 ماه افزایش درآمد نشان می دهند.

برخی از این صنایع ، از جمله لاستیک ، با “افزایش نرخ فروش لاستیک های شعاعی” روبرو شده اند و عملکرد فصلی برخی از صنایع دیگر ، از جمله پالایشگاه ها ، با وجود روند نزولی گسترش ترک و فروش موجودی ارزان قیمت در قبلی مثبت است دوره ها و افزایش قیمت ارز بر پالایشگاه ها تاثیر می گذارد. . اما این موضوع در مورد همه صنایع صدق نمی کند و برخی دیگر از گروه هایی که با افزایش هزینه ها دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است جزو شرکت های زیان ده باشند. بنابراین نمی توان یک نسخه واحد در مورد عملکرد شرکت ها تهیه کرد. بازار سهام پس از رکود ناامیدکننده مدتی است که در بلاتکلیفی به سر می برد. البته قیمت برخی از نمادهای کوچک کم و بیش به دوره اوج بازار رسیده و در سکوت کامل رشد آهسته ای را تجربه می کند. این درحالی است که در این مرحله ، سرمایه گذاران با بی تفاوت نسبت به فراز و نشیب های بازار ، عملاً به تماشاگران منفعل تبدیل شده اند که نه انگیزه ماندن در بورس اوراق به درهای خروجی منتهی شود.

در حال حاضر بسیاری بر این باورند که وضعیت بازار سهام در سال جاری بهبود خواهد یافت. از یک طرف ، شیوع جنگ در خاورمیانه پایه و اساس افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهان را فراهم کرده است و از طرف دیگر ، به نظر می رسد که بازارهای موازی مقاومت زیادی برای مبارزه با آن ندارند محدوده نوسان کم اما با توجه به اکثر پیش بینی ها مبنی بر اینکه 70 ٪ احتمال کاهش نرخ بهره 0.25 ٪ در ماه مارس وجود دارد ، این مسئله باعث افزایش تقاضا برای کالاها و کاهش شاخص دلار در برابر 10 گرم ارز می شود که این امر اثرات مثبتی بر کل بازار سهام خواهد داشت . با توجه به اینکه بورس تهران برخلاف انتظار عمل می کند، این گزینه می تواند به عنوان یک سناریو باقی بماند. بر این اساس می توان گفت که بهبود وضعیت شرکت ها همچنان غبارآلود است.

روند متفاوت فیلمبرداران

روز گذشته شاخص کل 0.12 درصد افزایش را به ثبت رساند و در نهایت با رنگ قرمز خداحافظی کرد. البته فقط شاخص کل قادر به حرکت در جهت صعودی بود ، اما سایر شاخص های سهام و بازار غیر سهام سقوط کردند. شاخص کل در سطح 2 میلیون و 156 هزار واحد بود. اما شاخص تعادل رو به پایین بود و در سطح 758.575 واحد با افت 0.13 ٪ ایستاد. هر دو شاخص OTC هم نمی توانند مثبت باشند. به این ترتیب ، در یک روز نه چندان سرد زمستان ، بورس سهام تقاضای قابل توجهی برای سهام ثبت نکرد. روز سه شنبه ، بورس مانند روزهای گذشته شاهد برداشت 123 میلیارد تومان پول سهامداران واقعی بود. ارزش معاملات خرده فروشی در مقایسه با روز گذشته به طرز چشمگیری تغییر نکرد و با افزایش 0.01 ٪ به 4644 میلیارد تومانس رسید. وجوهی که می توانند در بورس کالا معامله شوند نیز با 103 میلیارد تومانس با خروج روبرو شدند.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *