1. صفحه اصلی
  2. »
  3. اقتصاد کلان
  4. »
  5. یدیعوت احارانوت: ریاض و ابوظبی به…

یدیعوت احارانوت: ریاض و ابوظبی به اسرائیل کمک می‌کنند تا دریای سرخ را دور بزند

پایگاه خبری تحلیلی میهن تجارت (mihantejarat.com):

فارس: با حملات یمن به کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های عازم بندر ایلات، فشار اقتصادی شدیدی به تل‌آویو وارد شد، اما روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که ریاض و ابوظبی در تلاش هستند تا به اسرائیل برای کاهش فشار اقتصادی کمک کنند.

به نوشته این روزنامه، شرکت های کشتیرانی اسرائیلی به جای دور زدن آفریقا و رسیدن به اسرائیل از یک مسیر طولانی و گران قیمت، محموله های خود را در بنادر امارات و عربستان سعودی در خلیج فارس تخلیه می کنند و از آنجا کالا با کامیون از طریق عربستان سعودی حمل می شود. عربستان و سپس از اردن به فلسطین اشغالی منتقل می شوند.

یدیعوت آحارونوت افزود: واردکنندگان اسرائیلی که می خواهند برای عید پاک کالا وارد کنند چاره دیگری ندارند.

به نوشته این روزنامه، طی یک ماه گذشته ده ها کامیون کالاهای تخلیه شده در بنادر امارات، بحرین و عربستان سعودی را از طریق زمین به اسرائیل برده اند، کالاهایی که قبلا از طریق دریای سرخ وارد می شد.

بر اساس این گزارش، پس از ممانعت «حوثی‌ها» از حرکت کشتی‌ها به سمت بندر ایلات، کشتی‌ها مجبور شده‌اند قاره آفریقا را دور بزنند و از دماغه امید خوب عبور کنند و یک ماه وقت بگذارند تا به بنادر غربی برسند. اسرائيل. همچنین بسیاری از شرکت های آفریقایی از ترس اقدامات یمنی ها، کالاهای خود را در ایتالیا یا قبرس تخلیه می کنند تا از آنجا به اسرائیل منتقل شوند.

یدیعوت آحارونوت نوشته است که قبل از حملات یمنی ها هزینه هر کانتینر 2000 دلار بوده است اما اکنون به 8000 دلار افزایش یافته است و اگر پیش از این کشتی ها یک ماه طول می کشید تا به اسرائیل برسد، اکنون این زمان دو برابر شده است.

در این بین، انتقال کانتینرهای یک کشتی از عربستان سعودی یا بحرین و امارات به اسرائیل بین 15 تا 20 روز طول می کشد.

از سوی دیگر سخنگوی نیروهای مسلح یمن می گوید: «ناوهای اسرائیلی یا کشتی هایی که به هر نحوی به آنها متصل باشند، کوچکترین شانسی برای عبور از دریای سرخ نخواهند داشت».

البخیتی در گفت و گو با یک شبکه روسی درباره نگرانی دیگر کشورها از عبور از دریای سرخ گفت: نیروهای مسلح یمن عبور امن کشتی های تجاری سایر کشورها را در برابر حملات کشتی های روسی و چینی تضمین می کنند.

باب المندب تنگه ای بین آفریقا و شبه جزیره عربستان و مسیر خروجی دریای سرخ به اقیانوس هند است که معمولاً 15-12 درصد تجارت دریایی از این مسیر انجام می شود که 85 درصد از کل تجارت جهانی را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *