1. صفحه اصلی
  2. »
  3. بورس
  4. »
  5. شکایت سهامداران بورس از نرخ فرآورده‌های…

شکایت سهامداران بورس از نرخ فرآورده‌های پالایشی + سند

میهن تجارت- برخی از سهامدارانی که معتقدند وزارت نفت با اعلام قیمت فرآورده های پالایشی به سهامداران بورس ضرر وارد کرده است، شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارائه کردند که متن آن به شرح زیر است:

نام خدا
ریاست محترم دیوان عدالت اداری

با سلام و احترام

وزارت نفت در تاریخ 23/10/1402 مصوبه 200-903 در خصوص اعلام نحوه محاسبه بهای خوراک تحویلی و فرآورده های نفتی دریافتی در تعاملات فیزیکی و مالی بین شرکت های تابعه وزارت نفت و. شرکت های پالایش نفت و مجتمع های پتروشیمی داخلی. در تاریخ 30/10/1402 غیر از اینکه مصوبه مورد شکایت به شرح زیر مغایر قانون است، از طریق سامانه کدال به اطلاع عموم رسیده است. با توجه به تأخیر در تدوین و تصویب خود مصوبه که تکلیف قانونی آن تا پایان مهلت اردیبهشت 1402 بود و ابلاغ مصوبه با 7 روز تأخیر پس از تصویب، متأسفانه تعداد زیادی از سهامداران خرد. به دلیل سقوط شدید بازار سرمایه باید زبان سخت را تحمل کرد. جبران شده اند1 وزارت نفت اختیار صدور این ابلاغیه را به استثنای 1 بند الف ماده 1 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 قانون الحاقی دولت اعلام کرده است. 2) و در بند 1 این اطلاعیه قیمت نفت خام تحویلی طبق فرمولی متشکل از قیمت نفت عمان و نفت خام برنت با نماد ICEBWAVE تعیین شده است که میانگین قیمت نفت خام برنت گزارش شده در پلاتس است. مجله در یک ماه شمسی بر حسب دلار در هر بشکه. این در حالی است که با توجه به نص صریح بند الف ماده 1 قانون الحاق 2 و همچنین ماده 5 آیین نامه اجرایی ماده 1 قانون الحاق 2 که قیمت نفت را بیان می کند. صادرات از منابع اولیه، قیمت معامله یک بشکه نفت صادراتی از منابع اولیه در هر محموله و قیمت نفت صادراتی عرضه شده در بورس، میانگین قیمت صادرات از منابع اولیه در یک ماه شمسی و همچنین نفت تحویلی است. به پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی داخلی اعم از دولتی و خصوصی متوسط ​​نود و پنج درصد (95)

قیمت محموله های صادراتی نفت در هر ماه شمسی یکسان است. وزارت نفت موظف شده است قیمت گذاری نفت تحویلی به پالایشگاه ها را تنها بر اساس نفت صادراتی کشور قرار دهد، اما در این ابلاغیه برخلاف قانون، قیمت مرجع به جای قیمت صادراتی کشور، میانگین قیمت نفت برنت در نظر گرفته شده است. متعلق به نروژ، نفت عمان و نفت دبی استفاده شده است. لذا این مصوبه مغایر بند 1 بند الف ماده 1 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت است.

2- بر اساس تکلیف ماده 1 قانون الحاقی، 2 قیمت گذاری فرآورده های نفتی خریداری شده توسط شرکت پالایش و پخش بر اساس آیین نامه اجرایی ماده 1 همان قانون مصوب 1394 محاسبه و اعلام شود. ماده 5 این آیین نامه و تبصره آن که قیمت پنج فرآورده اصلی و سوخت هواپیمایی موضوع این ماده را بر اساس میانگین قیمت محموله های وارداتی و صادراتی تعیین می کند و در صورت عدم وجود قیمت وارداتی یا صادراتی ماهانه میانگین قیمت محموله های صادراتی فوب خلیج فارس در آن ماه طبق اعلام وزارت نفت خواهد بود، لذا وزارت نفت موظف است قیمت فرآورده های نفتی را بر اساس میانگین قیمت واردات و صادرات و تنها در به شرطی که واردات یا صادرات در کشور انجام نشود و میزان تولید این 5 محصول دقیقاً به اندازه میزان مصرف آن در کشور باشد، وزارت نفت این امکان را خواهد داشت که به قیمت فوب فارس مراجعه کند. خلیج فارس . با توجه به اینکه مصرف بنزین در کشور رو به افزایش بوده و عدم تعادل در تولید فرآورده های نفتی در کشور افزایش یافته است. در این شرایط قطعا نیاز داخلی از طریق واردات تامین می شود و از سوی دیگر برخی از پالایشگاه ها همواره فرآورده های نفتی خود را صادر می کنند. بنابراین شکی نیست که وزارت نفت باید قیمت را بر مبنای واردات یا صادرات قرار دهد و تنها در صورتی که واردات یا صادرات در ماه مربوطه صورت نگرفته باشد، وزارت نفت می‌تواند قیمت را بر اساس خلیج فارس. بنابراین، وزارت نفت در مصوبه مورد شکایت همواره وضعیت متعادل فرآورده های نفتی کشور را فرض کرده و فرمول قیمت گذاری را بر اساس میانگین فوب خلیج فارس بدون توجه به واردات و صادرات ارائه کرده است.

3- در قسمت الف بند 2 شکایت، قیمت بنزین به عنوان یک محصول تابعی از قیمت نفت صادراتی فوب خلیج فارس و فوب سنگاپور بسته به شاخص هایی مانند میزان اکتان بنزن گوگرد تعیین شده است و این علیرغم اینکه به موجب حکم مندرج در ماده 5 آیین نامه اجرایی ماده 1 قانون الحاقی. 2 قیمت فرآورده های نفتی باید صرفا بر اساس قیمت فوب صادراتی خلیج فارس تعیین شود و لذا اعمال فوب سنگاپور در فرمول محاسبه قیمت بنزین خلاف قانون و آیین نامه اجرایی آن است.

4- جدای از اینکه فرمول محاسبه قیمت بنزین بر اساس فوب سنگاپور بر اساس توضیحات بندهای 2 و 3 شکایت حاضر دارای ایرادات جدی و اشکال اساسی است، حتی با فرض عدم امکان در نظر گرفتن این موارد. فرمول ها و استفاده از فوب سنگاپور صحیح است، اما وزارت نفت طبق ابلاغیه شماره 423-2/20 سال 1401، نرخ خرید بنزین با ضرایب اکتان متفاوت در شرایط تورمی بیش از 50 درصد و 50 درصد را اعلام کرده است. جهش نرخ ارز به دلیل اعمال ضرایب کاهشی در این مصوبه که گاه تا 100 درصد نسبت به سال قبل از آن، فرمول قیمت خرید فرآورده های بنزینی مندرج در بند الف بند 2 شکایت افزایش یافته و منجر به کاهش شدید سود شرکت سهامی عام پالایشگاه شده و علاوه بر سهام شرکت های پالایشگاهی، کل بازار سرمایه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

5- صدور مصوبه مورد شکایت وزارت نفت با توجه به توضیحات بند 4 شکایت حاضر، صراحتاً مغایر اصل 40 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قاعده جبران خسارت است، زیرا وزارت نفت نمی تواند از حق قانونی خود برای تعیین قیمت نفت و تعیین فرمول آن به این شکل استفاده کند. که موجب خسارت به تعداد زیادی از سهامداران شرکت های پالایشگاهی خواهد شد و همچنین وزارت نفت در بالای اطلاعیه با استناد به … و با رعایت انصاف و حسادت طرفین معامله، دولت و شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت به عنوان فروشنده خوراک و خریدار فرآورده های نفتی و شرکت های پالایش نفت و مجتمع های پتروشیمی به عنوان خریدار خوراک و فروشندگان فرآورده های نفتی، نحوه محاسبه قیمت خوراک … گزارش شده است. نتیجه این است که مصوبه نه تنها بر اساس اصل انصاف است، بلکه در سال 1402 نسبت به سال قبل با اعمال ضریب تصحیح قیمت خرید محصول به جای رعایت انصاف و انصاف موجب زبان زدگی و کاهش سود شرکت های پالایشگاهی شد و در نتیجه قیمت سهام آنها کاهش یافت. بوده است خلاف قاعده فقهی اضرار برگرفته از متن حدیث نبوی «لاضرر و لاضرر فی الاسلام» که دلالت بر نفی اضرار به غیر در دین مبین اسلام و حرمت آن دارد.

6- علی رغم تکلیف قانونی مندرج در قانون الحاقی 2 که طی آن وزارت نفت باید قیمت ها را تا پایان ماه آینده یعنی تا پایان اردیبهشت ماه 1402 اعلام کند ولی متاسفانه با تاخیر بیش از 9 ماهه و پایان دی ماه 1402 قیمت گذاری مواد غذایی و فرآورده های نفتی در حالی اعلام می شود که طبق اعلام بورس، شرکت های پالایشگاهی که درصد قابل توجهی از کل بازار سرمایه را تشکیل می دهند، متحمل زیان هنگفتی شده اند.

لذا با عنایت به مفاد این مصوبه و همچنین مغایرت این مصوبه با جزء 1 بند الف ماده 1 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، 2 قانون الحاقی دولت (2) و همچنین ماده 5 آیین نامه اجرایی، ماده 1 قانون الحاق، 2 همان قانون و اصل 40 قانون اساسی.
لذا از جمهوری اسلامی ایران و قاعده فقهی ضرر از قضات محترم هیأت عمومی دیوان عدالت اداری جهت ابطال رأی صالحه درخواست می شود.

گلایه سهامداران بورس از قیمت فرآورده های پالایشی + سند

گلایه سهامداران بورس از قیمت فرآورده های پالایشی + سند

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *