1. صفحه اصلی
  2. »
  3. فرهنگ و هنر
  4. »
  5. ضرغامی: سیم‌کارت گردشگری ربطی به کاپیتولاسیون…

ضرغامی: سیم‌کارت گردشگری ربطی به کاپیتولاسیون ندارد

عزت الله ضرغامی از حل مشکل بیمه راهنمایان گردشگری خبر داد و درباره موضوع سیم کارت توالت و گردشگری مسجد تاجیکستان و ارتباط آن با کاپیتولاسیون توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پانزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایرانی که در آستانه روز جهانی راهنمایان جهانگردی (31 بهمن) برگزار شد، در حالی که آخرین سخنران این مراسم بود و شنیده بود گفت: خواسته ها و سختی های این شغل. دفعه بعد کارت راهنمای گردشگری من را تهیه کنید چون برخلاف گفته آقای حاج سعید رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کشوری صنفی و حرفه ای راهنمایان جهانگردی که فرمودند این کارت را بگیرید اما شما شاید نتواند چیز زیادی بگوید.” البته اگر این کارت را بگیریم خیلی حرف می زنم و می گویم از جایگاه راهنماها صحبت می کنم.

وی در ادامه سخنان خود با روایت دیگری افزود: برای عمل جراحی رفته بودم، قبل از بیهوشی طبق استاندارد بیهوشی پرسیدند سیگاری، مشروب خوار یا معتاد هستی؟ من غش کردم. این موضع رسمی من نیست. الان اگه کارت راهنمای گردشگری بگیرم میگم سمت رسمی من نیست.

سیم کارت گردشگری کاپیتولاسیون نیست

ضرغامی خطاب به راهنمایان گردشگری گفت: در برخی جاها باید زحمت کشید. نمی دانم چرا این کار را نمی کنی. خارجی ها می آیند اینجا و می خواهند عکس بگیرند، خب آشوب و دعوا می شود، ما هم در کشور مشکل فیلترینگ داریم، از طرف شما می گویم توریستی که می آید باید سیم کارتی داشته باشد که با خانواده اش در ارتباط باشد، پس چگونه از سرگرمی ها و سوغاتی های او عکس بگیریم. ارسال از ایران ما یک جمله می گوییم، همه با سیم کارت حمله می کنند و افکار عمومی به اشتباه آن را با کاپیتولاسیون مقایسه می کنند، ربطی به کاپیتولاسیون ندارد، اما این نیاز اساسی گردشگر است.

وی ادامه داد: در نمایشگاه گردشگری درخواست کردم به 100 نفر از مقامات عالی رتبه که به ایران سفر می کنند سیم کارت بدون فیلتر داده شود، چند ساعتی با مسئولان صحبت کردم، بحث و گفت و گو کردم اما جز یک مورد از دیگران خبری نداشتم. یا دو نفر از مسئولان سازمان ها در مورد آن صحبت کنید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از راهنمایان گردشگری خواست با هماهنگی و همفکری بیشتری در خصوص نظام مسائل گردشگری اقدام کنند و گفت: علاقه مندم با ادبیات خوب و هماهنگی در موضوعات جامعی که به همه مربوط می شود به یکدیگر کمک کنیم. زمان کافی نداریم و هنوز باید با افراد مختلف کشور صحبت کنیم تا متوجه شوند سرمایه گذاری در این گردشگری بسیار مهم است.

ضرغامی سپس به نتایج پیگیری برخی مشکلات راهنمایان گردشگری اشاره کرد و افزود: بخشی از مشکلات راهنمایان حل شده است. موضوع بیمه راهنمای گردشگری برای همیشه حل شده است. علت سکته مغزی او این بود که نام راهنمایان گردشگری در تبصره 14 به همراه بسیاری از اسامی دیگر درج شده بود و زمانی که اعتبار محدود بود به راهنمایان گردشگری توجهی نمی شد. پس از پیگیری های رئیس جمهور هیچ عذری در مورد بیمه هادی پذیرفته نشد و 48 ساعت به سازمان مدیریت برنامه و بودجه مهلت دادند و این سازمان طی نامه ای رسمی به وزارت کار تاکید کرد که اعتبار بیمه راهنما درج شود. بودجه کشور هر ساله بر اساس این مصوبه.

گفتند آبروی وزارتخانه را حفظ کن اما از گزارش غسالخانه کاخ گلستان خجالت کشیدم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به سرویس های بهداشتی پرداخت و گفت: البته من به اهمیت سرویس های بهداشتی در جاده ها و جاده ها حساس بودم، اما روزی در کاخ گلستان یک راهنما گزارشی از وضعیت موجود ارائه کرد. از سرویس های بهداشتی، که من را بسیار ناراحت و در دولت ناراحت کرد. من آن موقع بزرگ شدم واقعا شرمنده شدم و بلافاصله مصاحبه کردم و گفتم من مسئول سرویس های بهداشتی کشورم هستم و با افتخار می گویم. من به کسانی که می گویند من باید شأن و ارزش های وزارتخانه را حفظ کنم، گفتم وزیر جز این کار دیگری ندارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: حدود 20 درصد سرویس های بهداشتی حل شده است و استانداران هم گزارش می دهند. حالا فکر نکنید در همه کشورها اوضاع خوب است، فیلم و عکس مسجد در تاجیکستان گذاشتم اما در تاجیکستان در مسیر ازبکستان در مقبره شاعر بزرگ پارسی گور رودکی سرویس بهداشتی نبود. . اگر بگوییم مسجد خوب، آن طرف مشکل دیگری دارند. در همان آرامگاه رودکی سرویس کارگاهی را نشانم دادند که شلنگ و آفتابگیر نداشت و آب پاش آوردند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در اروپا که مهد کشورهای توسعه یافته است، مترو مشکلاتی دارد که بسیاری از کشورها آن را ندارند. پس فکر نکنید که ما در مورد این موضوع صحبت می کنیم، چون در بقیه کشورها گل و بلبل است، اما ما که کشور اسلامی هستیم و هزار سال است که در حوزه های علمیه طهارت می آموزیم. نداشتن توالت مناسب خوب نیست.

ضرغامی همچنین از راهنمایان خواست تا محتوای گردشگری و توصیف اماکن تاریخی را مرور کنند و گردشگران خارجی را با توجه به فرهنگ ها و ملیت های مختلف خود بازبینی کنند و در ادامه گفت: توجه به پیوند روابط و درک عمیق رابطه مورد تاکید آقای مهندس بود. آژه ای در بازدید. از موزه ملی ایران بود. حتی روایت آقای درویش در فیلم رستاخیز و سکانس حضرت ابوالفضل علیه السلام در کنار رود فرات و روایتی که مدتی قبل از نشستن و طلوع حضرت ابراهیم علیه السلام با ستاره پرستان و خورشید پرستان صورت گرفت. از این نوع هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *